Dominyko Butvilo tikslai: 3 sėkmingi ERC etapai šiemet ir ateities startas WRC

Pasiruošimą septintajam Europos ralio čempionato (ERC) etapui „Barum Czech Rally Zlin“, kuris rugpjūčio 28-30 d. vyks Čekijoje, pradedantis „Subaru Poland Rally Team“ komandos pilotas Dominykas Butvilas džiaugiasi sėkmingais sezono startais čempionate, galimybe pajusti ką reiškia lenktyniauti tarptautinėse varžybose, važiuoti naujomis trasomis ir užsimena apie dalyvavimą Pasaulio ralio čempionate (WRC).

Pasiekti rezultatai – tenkina

Po liepos 17-19 d. vykusio ERC etapo septintojoje bendrosios ERC2 įskaitos pozicijoje įsitvirtinęs Dominykas Butvilas neseniai grįžo į Lietuvą. Dabartiniais pasiekimais patenkintas greičiausias šalies pilotas – trumpai pailsės ir kibs į tolimesnius darbus.

„Po varžybų reikia kelių dienų pailsėti, atsigauti ir grįžti prie gyvenimo Vilniuje ritmo, tačiau tai yra malonus procesas, nuotaika – gera ir darbinga. Iki šio momento pasiekėme to, ką galėjome padaryti, maksimumą, todėl esu patenkintas rezultatais. Sezonas jau beveik įpusėjo, todėl atsipalaiduoti nėra kada“, – sako lenktynininkas.

Papildomas praėjusio ERC etapo iššūkis buvo važiavimas su nauju šturmanu – Przemeku Mazuru. Taip nutiko, nes dabartinis Dominyko Butvilo šturmanas Kamilas Helleris avarijoje susižeidė koją.

„Kol kas negaliu pasakyti ar bus tolimesnių žingsnių su P. Mazuru. Pagal planą, sezoną tęsime su K. Helleriu, su kuriuo startavome dar 2014 metais. Darbą su nauju šturmanu Estijos šiame ralyje vertinu labai gerai, manau net pranokome lūkesčius. Mums pakako treniruotėms turėto laiko, todėl ralyje galėjome startuoti geru tempu“, – teigia daugkartinis Lietuvos ralio čempionas.

D. Butvilas pabrėžia, jog visi artimiau susidūrę su raliu, puikiai žino ir gali patvirtinti, jog pakeisti šturmaną yra didžiulis darbas ir atsakomybė. Šturmano ir piloto pasitikėjimas vienas kitu – įdirbio rezultatas, kuris yra būtinas norint pasiekti gerų rezultatų.

Lietuviams reikia startuoti užsienyje

Lenktynininko teigimu, prisijungimas prie „Subaru Poland Rally Team“ jam atvėrė ne tik naujas galimybes dalyvauti aukšto lygio varžybose. Didelei komandai būdingas aiškus ir konkretus darbų pasiskirstymas leidžia susikoncentruoti į tai, kas svarbiausia – vairavimą.

„Įgavau naujos patirties, pamačiau, kaip darbas organizuojamas didelėje komandoje, turinčioje daug didesnius biudžetus nei mes esame įpratę matyti. Tai, nereiškia, kad viskas pas juos geriau. Anaiptol. Pastebiu ne vieną vietą, kurią norėčiau pakeisti ir turiu savo idėjų. Tačiau, komandose darbai yra paskirstyti ir kartais geriausia susikoncentruoti į tai, kas priklauso tau. Tą ir darau. Turiu daugiau laisvės galvoti apie vairavimą“, – pasakoja D. Butvilas.

Sportininkas džiaugiasi, jog prisijungęs prie komandos galėjo įgyvendinti savo ilgametį tikslą – startuoti Europos ralio čempionate.

„Važiavimas „Subaru Poland Rally Team“ man atvėrė daug naujų galimybių. Norint dar geresnio rezultato nei šiandieninis, reikalingos sąlygos treniruotis. Šiuo atveju norėčiau daugiau laiko praleisti automobilyje – tai labai svarbu lenktynininkui einančiam tobulėjimo kryptimi“, – sako D. Butvilas.

Dalyvavimas ERC lenktynininkui padeda ne tik progresuoti kaip automobilių sporto profesionalui, bet ir kitaip pažvelgti į Lietuvos automobilių sportą.

„Domiuosi Lietuvos raliais, žinau visas naujienas. Geras pasiruošimas prieš ERC buvo dalyvavimas net dviejuose čempionato etapuose. Visgi, pamatęs įvairias pasaulio trasas, supratau kaip man patinka nauji iššūkiai. Lietuvos lenktynininkams taip pat reikėtų dažniau išvažiuoti į užsienį. Pavyzdžiui, Lenkijos raliai nuo lietuviškų skiriasi kaip diena ir naktis, iki jų nereikia toli važiuoti, o Latvija ar Estija sportininkams jau seniai nėra užsienis. Lenktynininkai galėtų dažniau apie tai susimąstyti“, – samprotauja pilotas.

Kiekvieno etapo rezultatas – nenuspėjamas

Kalbėdamas apie ateitį, lenktynininkas nesiryžta prognozuoti, kokią vietą užims artėjančiuose ERC etapuose ar čempionato pabaigoje. Šis faktorius priklauso nuo paties ekipažo ir nuo jų konkurentų, nes dalyvių skaičius skirtinguose ERC etapuose svyruoja kone trigubai.

„Nemėgstu kalbėti nei apie vietas, nei apie sekundes. Žinoma, labiausiai džiaugčiausi nugalėjęs. To ir siekiu, tačiau, jeigu konkurentai sudalyvaus didesniame varžybų kiekyje nei mes, juos pasivyti gali tapti tiesiog fiziškai nebeįmanoma. Kiekviename ERC ralyje konkurencija – skirtinga. Pavyzdžiui, prieš Estiją vykusiame ERC etape Belgijoje, mūsų klasės, ERC2, lyderis užėmė 25-tą vietą bendroje įskaitoje, bet buvo antras savo klasėje ir gavo daug taškų. Estijoje, kur klasėje buvo ne 2, o net 8 dalyviai, iškovoti gerą vietą – kur kas sunkiau. Dėl to, nors absoliučioje įskaitoje buvome septinti, taškų klasėje gavome ne per daugiausiai. Taigi, prognozuoti rezultatus – sudėtinga“, – įžvalgomis dalinasi sportininkas.

Rugpjūtį vyksiančio „Barum Czech Rally Zlin“ ralio greičio ruožai drieksis asfaltine danga, kuri D. Butvilui pažįstama dar nuo praėjusių metų praleistų Lenkijoje. Pirmasis pasiruošimo etapas jau įvyko – sportininkas lankėsi ralio mokykloje Italijoje, tolimesnis pasiruošimas varžyboms ir testai vyks Lenkijoje, tačiau pirmiausiai laukia automobilio paruošimo darbai.

Artimiausi piloto planai – lenktyniauti dar trijuose 2015 metų sezono ERC etapuose ir pamažu ruoštis naujam tikslui – startui WRC.

„Startuoti WRC yra mano ilgalaikis tikslas. Labai norėčiau tai pavadinti planu, bet šiandien dar negaliu. O dabar, važiuodamas ERC, labai tikiuosi žmonių iš Lietuvos palaikymo. Tikrai smagu sutikti mūsų sirgalius svetur!“, – džiaugiasi D. Butvilas.

D.Butvilas (nuotr. Subaru Poland Rally Team ) 9 D. Butvilas ERC Rally Estonia 2015 (nuotr. Sauliaus Masono) (7) D. Butvilas ERC Rally Estonia 2015 (nuotr. Sauliaus Masono) (6) D. Butvilas ERC Rally Estonia 2015 (nuotr. Sauliaus Masono) (2) D.Butvilas (nuotr. Subaru Poland Rally Team ) 1 D.Butvilas (nuotr. Subaru Poland Rally Team ) 4

Ieškome nebenaudojamų kombinezonų, saugos šalmų, HANS įrenginių ir kito inventoriaus

Saugos diržai, sėdynės, kombinezonai, saugos šalmai ir HANS įrenginiai – Saugaus varžybų organizavimo komiteto vadovas Remigijus Antanavičius kviečia sportininkus perleisti šį sportinį inventorių LASF administracijai. Šie elementai bus naudojami SVO specialistų, Teisėjų ir kitų varžybose svarbias pareigas einančių asmenų mokymui.

„Esu tikras, kad sportininkai turi sukaupę „kolekcijas“ nenaudojamo inventoriaus, kuris mums yra labai reikalingas norint vesti sėkmingus mokymus. Dažnai kalbame teoriniame lygmenyje, o praktiškai neturime kaip parodyti vieno ar kito daikto. Tarkime, teisėjams yra labai svarbu pamatyti kaip atrodo HANS įrenginys, vienoks ar kitoks saugos šalmas. Suteikiant sportininkams pirmąją pagalbą tai labai svarbu“, – sako SVO komiteto pirmininkas Remigijus Antanavičius.

Jei turite nenaudojamo inventoriaus, parašykite mums laišką lasf@lasf.lt.


Žemaitijos ralio sprinte – jaunasis vunderkindas iš Suomijos

Liepos 25 dieną, šeštadienį, Žemaitijoje startuos ralio sprintas „Viekšniai-Mažeikiai 2015“. Tai jungtinis lietuvių ir latvių čempionatų etapas, todėl dalyvių sąraše kaip niekada gausu dalyvių – net 54 ekipažai, atstovaujantys Lietuvą, Latviją, Lenkiją ir Suomiją. Su pastarosios vėliava važiuos garsaus WRC lenktynininko Harri Rovanpera sūnus, jau spėjęs tapti tikra sensacija.

Tarptautinio dėmesio dėl jauno amžiaus ir greito vairavimo spėjęs sulaukti vos 2000-aisiais metais gimęs Kalle Rovanpera nuo 2013 metų dalyvauja Latvijos čempionato etapuose. Jaunasis suomis išgarsėjo, kuomet internete pasirodė vaizdo įrašas, kaip būdamas vos 8 metų, jis meistriškai vairuoja nedidelį „Toyota Starlet“ automobilį. Publikos simpatijų susilaukusiam jaunuoliui jau dabar žadama šviesi ateitis automobilių sporto pasaulyje. Lietuvoje „Citroen C2 R2“ automobiliu K. Rovanpera startuos pirmą kartą: galbūt tai – proga pirmiesiems išvysti būsimąjį pasaulio ralio čempioną?

Tuo tarpu ralio sprintas „Viekšniai-Mažeikiai 2015“ lietuviams bus ketvirtasis, o latviams jau penktasis etapas. Tai kompaktiškas ralis, kurio visi greičio ruožai įvyks šeštadienį. Dėl to jis palankesnis žiūrovams, kuriems nereikės ieškoti nakvynės, norint pamatyti visą ralį. Iš viso dalyviams ralio organizatorius „Mažeikių ASK“ parinko keturis greičio ruožus, kurių kiekvienas bus važiuojamas po du kartus ir sudarys 51 km distanciją.

Į startą pirmieji pajudės „Klasika 3000“ įskaitos ekipažai – šį kartą išskirtinai galiniais ratais varomi „Lada“ ir „BMW“ markės automobiliai. Toliau startuos SG1, SG2 ir SG3 įskaitų dalyviai, kurių technika suskirstyta pagal varančiųjų ratų skaičių ir variklio darbo tūrį.

Vėliau greičio ruožus šturmuos kiek pajėgesne technika „ginkluotos“ AWD ir 2WD įskaitos. Kai kuriuos jų dalyvius žiūrovai gali išvysti ir Lietuvos automobilių ralio čempionate (LARČ). Nors greitesni ekipažai startuos vėliau, tačiau įskaitos bus atskirtos didesniu laiko intervalu, todėl nesklandumų dalyviams nekils. Ralio sprinto starto tvarkos sistema prioritetą teikia mažiausiai nuo standartinių modifikuotus automobilius vairuojantiems. Šie dalyviai startuoja pirmieji, tokiu būdu gaudami kur kas mažiau provėžuotą kelio dangą. Tuo tarpu, pasitreniruoti kitiems etapams atvykę pajėgesni dalyviai startuoja už jų. Tokiu būdu pastarieji turi gerą galimybę saugiai ir palyginti nebrangiai pasitreniruoti, o mažiau patyrę dalyviai gali pasisemti patirties iš savo srities profesionalų.

Lietuvos automobilių sporto federacijos koordinuojamo ralio sprinto čempionato etapai yra  kompaktiškesnio formato, nei tradiciniai raliai, todėl jie priimtinesni dalyviams, turintiems mažesnius biudžetus. Tai – puikus tramplinas į Lietuvos automobilių ralio čempionatą, iš kurio yra atėjęs ne vienas greitas lenktynininkas.

Informacija apie renginį, dalyvių sąrašas ir žemėlapiai: www.mazeikiuask.lt


Mantas Mikuckas lenktynėms tobulina save, o ne automobilį

Vos prieš kelis sezonus laisvalaikiu žiedinių lenktynių trasose sportuoti pradėjęs Mantas Mikuckas dalyvaudamas „BMW 325 Cup“ taurės lenktynėse džiaugiasi sparčiu progresu. Tai – naujas užsispyrusio ir norinčio kaskart tobulėti Manto iššūkis sau, nes „Monoklasėje“, kurioje varžosi vienodi automobiliai, pergalę lemia sportininko meistriškumas.

Kiekvienas ratas trasoje – nauja pamoka

Trisdešimtmetis Mantas Mikuckas darbo dienas leidžia vadovaudamas sėkmingam IT sektoriaus verslui. Nuo neatmenamų laikų laisvalaikiu mėgavęsis „Formulės-1“ lenktynėmis, prie sportinio automobilio vairo jis sėdo vos prieš kelis metus.

Šiandien automobilių sportui skiriantis kiekvieną laisvą minutę Mantas pasakoja, jog puikūs pirmojo sezono pasiekimai – nuoseklaus darbo rezultatas, kurių siekti įkvepia troškimas susidoroti su vis naujais iššūkiais.

„Praėjusių metų pasiekimai buvo kryptingo darbo rezultatas – beveik kiekvieną savaitgalį treniruodavausi arba dalyvaudavau varžybose. Dalyvavau praktiškai visose lenktynėse, nesvarbu lauke lijo lietus ar krito sniegas. Mano tikslas buvo įgauti kuo daugiau skirtingos patirties. Negana to, jausmas, kai įdėtos pastangos grįžta pergalėmis – tikrai geras, ypač nugalint varžovus, kurie turi ilgametę patirtį“, – pasakoja M. Mikuckas.

Apetitas kyla bevalgant

Sėkmingai lenktyniaudamas, jis pradėjo jausti „alkį“ dar didesniems iššūkiams, todėl išsikėlė tikslą pereiti į „Monoklasę“, kurioje visi varžosi vairuodami vienodus automobilius ir, o rezultatą lemia vairuotojo meistriškumas.

Manto Mikucko teigimu, sunkiai pasiekta pergalė prieš stiprius varžovus sukelia ypatingą jausmą. Tai – lyg viso sunkaus darbo kulminacija, kupina euforijos, tačiau tokios akimirkos yra ir apgaulingos, džiaugiantis galima susiformuoti pernelyg gerą nuomonę apie save, pamiršti, kad tobulėjimui ribų nėra.

Dėl to, lenktynininkas labiausiai vertina visas pralaimėjimo akimirkas. Tai padeda gerai suprasti jo silpnąsias vietas, automobilių sporto kompleksiškumą. Be to, lengva pergalė sportininkui būtų tiesiog neįdomi.

„Kiekvienas ratas lenktynių trasoje, nesvarbu tai treniruotės ar varžybos, yra galimybė išmokti kažką naujo. Stengiuosi visuomet eksperimentuoti, kvestionuoti kiekvieną detalę – juk galima stabdyti dar keliais metrais vėliau, kiekviename posūkyje galima ieškoti dar kelių papildomų greičio kilometrų, jausti, kaip į tai sureagavo automobilis ir „skaityti“ šią informaciją visu savo kūnu, mokytis“, – įžvalgomis dalinasi automobilių sporto entuziastas.

„BMW 325 Cup“, kurioje šiuo metu lenktyniauju, yra ypatingai gera mokykla, nes ten varžosi ne technika, o vairuotojai. Automobiliai – identiški, viskas griežtai sureglamentuota, nėra prasmės gudrauti. Vienintelis kelias – tobulinti save, mokytis iš kitų, labiau patyrusių lenktynininkų“, – teigia Mantas Mikuckas.

Fizinės ir emocinės treniruotės

Prieš tapdamas lenktynininku M. Mikuckas domėjosi tik „Formulės-1“ lenktynėmis. Dabar jis stebi įvairias automobilių sporto varžybas, analizuoja dalyvaujančių ekipažų sprendimus, stengiasi suprasti lenktynininkų nusiteikimą, emocijas ir tobulinti savo paties varžybų strategiją.

„Iš tiesų, psichologiniai iššūkiai yra gerokai didesni nei fiziniai. Manau, jog su jais susiduria visi, net ir aukščiausios lygos profesionalai. Yra toks posakis, kad lenktynės laimimos arba pralošiamos dar prieš startą. Taip teigiant omenyje turimi būtent vairuotojo psichologinis nusiteikimas ir pasiruošimas. Jų ugdymui yra parašyta daugybė specialios literatūros, daug patarimų esu gavęs iš trenerio Jono Dereškevičiaus, kuris yra tikras šios srities profesionalas“, – sako M. Mikuckas.

Jo receptas kol kas ganėtinai paprastas – prieš lenktynių startą bent 15 minučių skirti susikaupimui. Tai – savotiška meditacija prie vairo. Svarbu nesureikšminti nutinkančių įvykių, nes baimė pralaimėti, prastai pasirodyti, sukausto daugumą lenktynininkų. Tokiu būdu atsiranda klaidos, nulemiančios prastą rezultatą. Mantas stengiasi mėgautis kiekviena lenktynių akimirka ir kažko iš jos išmokti, nesvarbu, kurioje pozicijoje tuo metu yra.

Sportininkas dėmesį skiria ir fiziniam pasirengimui. Pradėjęs intensyviai treniruotis ir dalyvauti varžybose praktiškai nebevartoja alkoholinių gėrimų, vengia organizmą apsunkinančio maisto, per metus neteko 8 kilogramų svorio, o ištvermę ir koncentraciją didina darydamas mankštas, aprašytas legendinio Ayortono Sennos knygose.

Pradedantiesiems svarbiausia treniruotis

Pasak lenktynininko, klaidinga manyti, jog galingesnis automobilis atveria kelią į pergales. Todėl jis nuolat pabrėžia, jog norint sėkmingai lenktyniauti būtina nuosekliai dirbti.

„Yra daug labai skirtingų ir kartu sėkmingų lenktynininkų. Manau, jog visus juos vienija aistra, šimtaprocentinis atsidavimas šiam sportui ir supratimas, kad geras rezultatais ateina tik iš kryptingo ir sunkaus darbo“, – tvirtina sportininkas.

Entuziastams, norintiems save išmėginti automobilių sporte, Mantas pataria įsigyti kuo pigesnį ir patikimesnį automobilį, nebūtinai galingą, susimontuoti bazinę saugos įrangą ir likusius pinigus išleisti treniruotėms.

„Tobulinkite save, ne automobilį, nes tai atsiperka didžiausiu džiaugsmu ir geriausiu rezultatu. Tiesa, nepamirškite, kad lenktyniavimas, tai ne tik valandų kiekis, praleistas treniruotėse prie vairo, bet ir geras teorijos išmanymas“, – sako M. Mikuckas.

Išmintis – knygose

Mantas Mikuckas kitiems sportininkams pradžiai rekomenduoja perskaityti Sobieslavo Zasados knygą „Saugus greitis“, o kiek pramokus pagrindus – Ross Bentley literatūrą anglų kalba.

Savo įžvalgas neseniai profesionalo karjerą pradėjęs sportininkas papildo pasakodamas apie emocijas, apimančias atsisėdus už sportinio automobilio vairo.

„Visuomet, vos tik atsisėdus į automobilį ir prisisegus saugos diržus, apima malonus jaudulys, o su pirmaisiais greitais ratais trasoje lyg persikeliu į kitą pasaulį. Jame viskas sutelkta į vieną tikslą – siekiant maksimalaus tempo išnaudoti kiekvieną sekundės dalį. Tai man teikia nepaprastai didelį malonumą, fiziškai išvargina, bet protas, tarsi, išsilaisvina“, – apie užklumpančias emocijas pasakoja lenktynininkas.

Sportininko minimose knygose aprašyti tokie lenktynininkui reikalingi teoriniai pagrindai kaip teisingas sėdėjimo prie vairo pozicijos sureguliavimas, matymo lauko pasirinkimas.

Kaip pasakoja M. Mikuckas, didžiausias atradimas pradėjus domėtis sporto teorija buvo suvokimas, jog praktiškai tik žmogaus delno dydžio padangos plotelis yra vienintelis sąryšis tarp automobilio ir dangos ant kurios jis turi išsilaikyti.

„Toliau seka gilinimasis į fizikinius dėsnius ir supratimas, kad beveik viskas priklauso nuo vairuotojo veiksmų su vairu, pedalais – kaip sklandžiai pavyks išlaikyti svorio balansą tarp visų keturių ratų, kiek sukibimo ir greičio padangos suteiks posūkyje. Visa tai pirmiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių“, – pokalbį užbaigia sportininkas.

IMG_9598 BMW 325 CUP varzybu akimirka M. Mikuckas - Fast Lap Street klasės nugalėtojas Mantas Mikuckas (2) Mantas Mikuckas (3)

Į viršų ↑