Liepos 3 d. Sungailiškių trasoje, įvyks Lietuvos automobilių kroso čempionato IV-asis etapas, Lietuvos vaikų automobilių kroso čempionato I-asis etapas ir Lietuvos automobilių kroso pirmenybių „Regionų taurė – 2016“ IV-asis etapas.
Varžybų organizatorius: ASK Gralis, tel.: +370 61513133, el. paštas: gralis@gralis.lt
Varžybų programa
2016-07-03 Sekmadienis
06:30 – 08:30 Administracinis tikrinimas
06:40 – 08:40 Techninis patikrinimas
08:50 Pirmas SKK posėdis
09:00 – 10:00 Laisvos treniruotės
10:05 Vairuotojų susirinkimas starto zonoje
10:20 – 11:20 Chronometruojami važiavimai
11:25 Antras SKK posėdis
11:30 Varžybų atidarymas
11:50 I kvalifikacinis važiavimas
Trečias SKK posėdis – 15 min. po paskutinio kvalifikacinio važiavimo Ketvirtas SKK posėdis – 15 min. po paskutinio finalinio važiavimo. Apdovanojimų ceremonija – 30 min. po ketvirto SKK posėdžio
2016 birželio 29 d. LASF viceprezidentas Jonas Dereškevičius atstovavo LASF pasirašant VšĮ „Nacionalinis žiedas“ steigimo sutartį. Nauja įstaiga pakeis „Nemuno žiedą“.
Džiaugiamės, jog šis sprendimas buvo priimtas ir atsivėrė galimybės trasos rekonstrukcijos darbams, kurie šiuo metu ypač reikalingi. Tikime, jog ateityje galėsime džiaugtis puikia žiedinių lenktynių trasa su išvystyta infrastruktūra.
Liepos 3 d. „LAS Taurė – 2016“ IV-asis etapas „Kėdainiai 2016“ startuos prie Kėdainių sporto arenos 10:30 val. ir dienos pabaigoje – apie 17:30 val. – finišuos Kėdainiuose, Didžiojoje gatvėje, prie Muzikos mokyklos.
Varžybų starto vieta: Kėdainių sporto arena, J.Basanavičiaus g. 1A, Kėdainiai
Liepos mėnuo automobilių sporto mėgėjams bei patiems lenktynininkams – bene labiausiai laukiamas. Šiais metais jau 17-ioliktąjį kartą Palangoje įvyks visų mėgstamos ilgųjų nuotolių lenktynės, visai neseniai pavadinimą pakeitusios į „ENEOS 1006 km“. Kartu su mažiausiai aštuonias valandas trunkančiomis lenktynėmis, įvyks ir Lietuvos Startline Endurance čempionato trečiojo etapo įskaita. Visi vykstantys Startline čempionato etapai tampa lemiantys sezono geriausiuosius: paprastai pagal taisykles, skaičiuojant taškus, sumuojami geriausi komandų rezultatai. Šį sezoną, neįvykus vienam iš etapų, tokios prabangos dalyviai nebetenka – visi surinkti taškai tampa itin svarbūs.
Lietuvos čempionato įskaita – „DeWALT Grand Prix“ renginio metu. 1006 km lenktynės ir Startline Lietuvos Endurance čempionato įskaita Palangoje— ne vienintelis didelis renginys, patrauksiantis automobilių sporto mėgėjų dėmesį. Antrąjį liepos savaitgalį, 09-10 dienomis, Rygos Bikernieki trasoje įvyks automobilių sportu, adrenalinu ir ilgu lenktynių sąrašu galintis didžiuotis „DeWALT Grand Prix“. Būtent jo metu organizuojamas ir trečiasis Lietuvos žiedinių lenktynių čempionato (trumpųjų nuotolių lenktynių) etapas. Kaip jau įprasta, šios serijos įskaita vyks kartu su Baltijos šalių žiedinių lenktynių čempionatu.
Apie šimtas dalyvių iš 7 šalių. „DeWALT Grand Prix“ lenktynėse organizatoriai tikisi apie šimto lenktynininkų iš mažiausiai septynių pasaulio šalių. Žinoma, skaičiai įspūdingi, bet stebėtis nėra kuo: renginio metu, vyks ne tik Lietuvos, Latvijos, Estijos bei Baltijos šalių – bendrai – čempionatas. Rygos Bikernieki trasos posūkiais džiaugsis ir Suomijos čempionato lenktynininkai, dalyvausiantys žiūrovų ypač mėgstamose BMW 325 ir BMW Extreme serijų lenktynėse. Be to, planuojama, kad starto tiesiojoje rikiuosis net 30 „legendų“. Paprastai į šį čempionatą dalyviai renkasi ne tik iš Baltijos šalių, bet ir iš Europos pietų ir vakarų valstybių: jau dabar dalyvių sąraše – lenktynininkai iš Latvijos, Švedijos, Gruzijos ir Suomijos. „DeWALT Grand Prix“ metu įvyks Šiaurės Europos Legendų čempionato etapas.
Šios serijos lenktynėse dalyvauja išskirtiniai vos apie pusė tonos sveriantys automobiliai, ginkluoti Yamaha motociklų varikliais, kurių kubatūra tesiekia 1200 cm3 arba 1250 cm3. Tiesa, lengviems, vos ne rankomis pernešamiems automobiliams tokių variklių pilnai užtenka: kiek daugiau nei metro aukščio ir vos ilgesni, nei trys metrai, automobiliai trasoje užkuria tikras kovas. Kėbulo modifikacijos (kaip, pavyzdžiui, rėminės konstrukcijos mažųjų automobilių priekyje ir gale) ne tik leidžia nebijoti tarpusavio kontakto lenktynių metu, bet ir vos ne paskatina legendų pilotus agresyviems lenkimams ir įnirtingai kovai dėl pozicijų. Tai – smagi lenktynių serija ne tik patiems dalyviams, bet ir žiūrovams.
Startas lenktynėms – iš dangaus. Šalia visos lenktynių fiestos, vykstančios trasoje, žiūrovai galės adrenalino semtis ir pakėlę akis į dangų. Lenktynių savaitgaliui startą duos net keturi lėktuvai, demonstruodami figūrinio skraidymo elementus. Pasirodymas ore – sekmadienį, 12:00, iškart prieš didžiąją pagrindinių lenktynių popietę.
Aistra lenktyniauti, autosporto tendencijos ir kelionė laiku (praeitis-dabartis-ateitis) buvo pagrindinės pokalbių temos birželio 21-23 dienomis Italijoje, Tarptautinės automobilių federacijos (FIA) organizuotoje „Sporto konferencijoje 2016“, kurioje dalyvavo ir Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) atstovai.
FIA tikisi pritraukti daugiau sportininkų
Turino mieste vykusioje FIA „Sporto konferencijoje 2016“ dalyvavo daugiau nei 500 delegatų iš viso pasaulio: FIA narių bei autosporto verslo atstovų. Lietuvą renginyje atstovavo LASF Generalinė sekretorė Renata Burbulienė ir LASF projektų vadovas Tadas Vasiliauskas.
„Konferenciją pradėjęs FIA prezidentas Jean Todt džiaugėsi, jog automobilių sportas tapo prieinamas sportininkams visame pasaulyje – nuo Formulės-1, iki ralio ar kartingų lenktynių – renginiai vyksta visur. Nepaisant geografinių skirtumų, visi FIA nariai daug dirba, jog būtų organizuojamos kokybiškos ir saugios varžybos. J. Todt taip pat pabrėžė, jog per artimiausius 20 metų automobilių sportas turėtų pasikeisti neatpažįstamai. Tai nulems dar didesni saugumui keliami reikalavimai, didėjančios techninės automobilių galimybės ir sportininkų meistriškumas“, – pasakoja R. Burbulienė.
J. Todt teigimu, bene svarbiausia – kad automobilių sportu domisi augantis lenktynininkų skaičius. Besiformuojanti konkurencija skatina sportininkų progresą meistriškumo prasme. Taip pat kuriami vis inovatyvesni automobiliai. Taigi, autosportas jau tapo automobilių ir jų galimybių laboratorija.
„J. Todt kalbėjo apie dar didesnį sportininkų pritraukimą. FIA paragino nares skirti daugiau dėmesio kartingų slalomui ir driftui, kurį FIA pripažino oficialiai ir planuoja surengti drifto varžybų seriją po FIA vėliava“, – sako LASF Generalinė sekretorė.
Vienas iš „Sporto konferencijos 2016“ dalyvių tikslų ir buvo pasidalinti savo patirtimi ir išgirsti kolegų sprendimus, taikomus populiarinant automobilių sportą.
Stiprėjanti kryptis – socialinė atsakomybė
Konferencijoje pranešimus skaitė ir diskusijose dalyvavo keturis kartus Formulės-1 čempionas, šiuo metu atstovaujantis „Ferrari“ komandą, Sebastian Vettel, WRC lenktynininkas, norvegas Petter Solberg, buvęs „McLaren“ grupės vykdomasis direktorius Martin Whitmarsh, FIA vadovai ir kiti automobilių sporto profesionalai.
S. Vettel kalbėjo apie savo kaip profesionalaus sportininko kelią, apie tą sportininkams reikalingą greitį, pavojų ir adrenaliną, kuriuos suteikia sudėtingas trasas ar greičio ruožus parenkantys organizatoriai, taip leidžiantys sportininkams neužmiršti savo aistros autosportui ir ja mėgautis lenktyniaujant jiems patiems ir žiūrovams saugiose trasose.
„Labai naudinga buvo FIA atstovų Graham Stoker, Jacques Berger ir kitų ekspertų diskusija apie žiedinių lenktynių trasos išnaudojimą finansine ir sportine prasmėmis. Jie pabrėžė, jog lenktyniavimas užima tik trečdalį sudėtingos infrastruktūros, kurios efektyviam valdymui reikalingas ir stiprus komercinis indėlis. Taip pat pristatyti realūs – Sidnėjaus ir Barbadoso trasų pavyzdžiai. Susipažinome su trasos projektavimo ir homologacijos procedūromis“, – apie konferenciją pasakoja R. Burbulienė.
G. Stoker kalbėjo ir apie automobilių sporto bendruomenės bei atskirų sportininkų įsiliejimą į socialinės atsakomybės projektus, taip atkreipiant visuomenės dėmesį į mokslą, technologijas ir inžineriją, reikalingus automobilių sporte.
„Diskusiją papildė Pasaulio ralio-kroso čempionato rėmėjas, „IMG Motorsports“ atstovas Rob Amstrong, nurodęs, jog socialinės atsakomybės projektai turi būti orientuoti į autosporto gerbėjus, jiems suteikiant galimybę prisidėti organizuojant renginius, dirbant su sportininkais ir automobiliais. Pavyzdžiui, Norvegijoje jauni žmonės gali prisidėti prie ralio-kroso komandų, Didžiojoje Britanijoje neįgalieji yra svarbi autosporto dalis. Žinoma, vykdant tokius projektus daug dėmesio skiriama saugumo reikalavimams“, – dalinasi LASF atstovė R. Burbulienė.
Ateityje – virtualios lenktynės
Pasak LASF Generalinės sekretorės, kalbėdami apie automobilių sporto ateitį ekspertai dažniausiai orientavosi į gamyklinių automobilių dizaino sprendimus, kurie padės išvystyti dar didesnį greitį, automobilių sukibimą su trasos danga ir kartu dar labiau stiprinti vieną prioritetinių FIA sričių – saugumą. Neabejotinai, didžiulį vaidmenį ateityje suvaidins varžybų perkėlimas į virtualias lenktynių trasas, pasitelkiant pažangiausius IT sprendimus. Jau dabar rengiami tokie virtualūs čempionatai, o nugalėtojams įteikiamos taurės, dydžiu prilygstančios F1 čempionų taurėms.
„Tarp ateities tendencijų buvo minimas ir sugrįžimas prie istorinių automobilių ir lenktynių, tačiau ši idėja – diskutuotina, nes tokios varžybos galimai pritrauktų istorinių automobilių entuziastus, tačiau tokių automobilių remonto kainos – žymiai didesnės nei šiuolaikinių, taip pat būtų reikalingos priemonės, kurios užkirstų kelią tokių automobilių tobulinimui“, – sako R. Burbulienė.
Nepaisant spartaus technologijų ir inovacijų vystymosi, istorija visuomet turi išlikti atmintyje – aistra autosporte yra apie tai, kaip lenktynininkai sportuodavo praeityje ir kaip sportuos ateityje. Konferencijoje taip pat buvo nuolat akcentuojama, jog automobilių sportas nėra vien tik sportininkų ruošimas, tai ir bendradarbiavimas su pramone, mokymo įstaigomis, valstybinėmis ir savivaldos institucijomis, vietos bendruomene bei verslu.
Lietuvos ralio sezono pradžiai šiemet orai buvo negailestingi. Vadinamoji „N minus vienas“ taisyklė, kai skaičiuojant per visą ralio lenktynių serialą surinktus taškus atmetami vieno, labiausiai nepasisekusio etapo rezultatai, mechanizmas šiais metais bus „išjungtas“. Dėl gamtos kaprizų atšaukus pirmuosius du čempionato kovų raundus, visi 5 likę etapai tapo įskaitiniais.
Joninių išvakarėse praūžęs „Žemaitijos ralis“ po šių korekcijų ženklina 2016-ųjų sezono pusiaukelę bei leidžia daryti atsargias prognozes, kas turi daugiausia šansų vėlyvą rudenį pasipuošti čempionų medaliais.
Daugiausia dėmesio sulaukiančioje LRČ 1-oje įskaitoje, kurioje varžosi galingiausius automobilius vairuojantys patys greičiausi pilotai, kol kas su 66 taškais pirmauja „Samson motorsport“ komandos lyderis Martynas Samsonas. Uteniškis su savadarbiu „BMW M3X“ niekam nepaliko vilčių „Talsi Rally“, o Žemaitijoje transmisijos gedimas privertė tenkintis trečiąja vieta. Abejose varžybose ant prizininkų pakylos kopęs „N40-Egzotika“ komandos legionierius Janis Vorobjovs surinko 59 taškus ir užima antrąją vietą. Trečias – greičiausias tarp „Žemaitijos ralio“ finišą pasiekusių lietuvių sportininkų – Vaidotas Žala. Jo sąskaitoje 40 taškų, nes pirmosiose sezono lenktynėse Latvijoje Vaidoto „Mitsubishi“ neatlaikė krūvio.
Taip pat tik iš vieno ralio taškus (32) parsivežė praėjusių metų Lietuvos čempionas Vytautas Švedas: prieš porą savaičių patyręs peties traumą po nesėkmingo pasivažinėjimo dviračiu, Vytautas tikisi pasveikti iki „300 Lakes Rally“ starto, tačiau pats pripažįsta, kad galimybes išsaugoti čempiono karūną dabar gerokai komplikuotesnės.
Penktas su 22 taškais LRČ1 įskaitoje Giedrius Notkus. Panevėžietis puikiai pasirodė „Talsi Rally“, tačiau antrąją lenktynių Žemaitijoje dieną veiksmą trasoje stebėjo iš šalies – automobilio „traumų“ po GR2 patirtos avarijos lauko sąlygomis išgydyti mechanikams nepavyko.
Konkurencija tarp LRČ 2-oje įskaitoje besivaržančių didžiojo ralio naujokų bei verslo pasaulio žmonių šiais metais taip pat didžiulė. Kol kas čia su 74 taškais lyderiauja čempionato svečias iš Rusijos Alexander Gorelov. „Žemaitijos ralyje“ jis užėmė antrąją vietą, nusileidęs tik Gintautui Šlepikui (42 taškai / trečioji vieta), o „Talsi Rally“ užsidirbo didžiausią įmanomą taškų kraitį po to, kai čia G. Šlepikas buvo diskvalifikuotas (kauniečių „Mitsubishi“ katalizatoriaus bakelyje teisėjai nerado katalizatoriaus). Taip susiklosčius įvykiams, antrąją vietą LRČ 2-oje įskaitoje užima Karolis Šiugždinis su 51 tašku.
Tarp automobilių, turinčių tik priekinius varančiuosius ratus – LRČ 3-oji įskaita – užtikrintai pirmauja Jonas Pipiras. Laimėjęs abu pirmuosius etapus Jonas turi 84 taškus. Abu kartus finišavęs antras Danila Belokons su 62 taškais antras, o trečioje vietoje tik „Žemaitijos ralyje“ startavęs Mantas Jurgaitis su 22 taškais.,
LRČ 4-oji arba BMW įskaita taip pat turi aiškius lyderius. Saulius Trapuila šventęs pergalę Latvijos etape ir užėmęs 3-ąją vietą Žemaitijoje, turi 68 taškus. Nuolatinis Sauliaus varžovas Egidijus Valeiša greitesnis buvo Kelmės krašto trasose, todėl dabar turi 48 taškus. Trečias kol kas Remigijus Veikalas (31 „Talsi Rally“ pelnytas taškas), o ketvirtas su 28 taškais tik Žemaitijoje su nauju šturmanu Saulium Jurgelėnu startavęs Karolis Raišys.
Standartinių automobilių klasėje (LRČ5) intrigos kiek mažiau: abu etapus laimėjęs Tomas Mickus turi 78 taškus. Latvijoje finišavęs „sidabrinėje“ – Žemaitijoje „bronzinėje“ pozicijoje, su 56 taškais antrą vietą užima „N40-Egzotika“ komandos meno vadovas Algirdas Kazlauskas. Trečias su 34 taškais čia Virginijus Daudžvardis.
Tiek statistinių skaičių po Lietuvos ralio čempionato dviejų etapų, o prieš akis laukia dar trys greičio fiestos kiekvienoje iš kurių visos rezultatų lentelės gali apsiversti „aukštyn kojomis“, automobilių sportas yra bene labiausiai nenuspėjama sporto šaka, čia viskas gali keistis paskutiniuose šimtuose metrų, kol automobilis neužriedės ant finišo pakylos, niekuo negali būti garantuotas. Todėl visų esamų ralio fanų ir tų kurie dar nesupranta, kad mylį ralį, sportininkai ir organizatoriai lauks rugpjūčio 12 – 13 dienomis Zarasų apylinkėse kur vyks „300 Lakes Rally 2016“, rugsėjo 09 – 10 dienomis Elektrėnų apylinkėse kur vyks „DHL Rally 2016“ ir šiuo metus vainikuos spalio 07 – 08 dienomis Druskininkuose viksentis visą lemiantis „Rally Druskininkai 2016“.
Birželio 21-23 dienomis Turine, Italijoje, vyko ketvirtoji Tarptautinės automobilių sporto federacijos (FIA) sporto konferencija ir antrasis šiais metais Pasaulio motorinio sporto tarybos susirinkimas.
Taryboje buvo nutarta, kad nuo 2017-ųjų metų, norint ralio varžybų dalyviams gauti maksimalų taškų skaičių, turės įvykti bent 75 proc. vieno WRC etapo greičio ruožų. Jeigu jų įvyks 50-75 proc., už vieną etapą gauti taškai bus dalinami perpus, o jeigu nuo 25 iki 50 proc. – trečdalis. Jeigu mažiau nei 25 proc., taškai už etapą išvis neskiriami.
Pasaulio motorinio sporto taryba sudarė FIA darbo grupę, kurios tikslas bus sukurti pirmąsias FIA patvirtintas tarptautines drifto varžybas.
Buvo patvirtinta, kad 24 valandų Le Mano lenktynės vyks 2017 metų birželio 17-18 dienomis. Visas FIA Pasaulio Endurance čempionato kalendorius bus patvirtintas šiek tiek vėliau.
Buvo patvirtinti LMP1 techninių taisyklių papildymai:
Padidintas priekinės kėbulo dalies plotis
Sumažintas minimalus transporto priemonės svoris
Neberibojamas variklio darbinis tūris ir kt.
FIA čempionatuose, kuriuose laikomasi baudų sistemos, visi vairuotojai, kurie varžėsi viso čempionato metu ir negavo nė vienos baudos, bus apdovanojami „saugumo bonusu“ – prie jų iškovotų taškų bus pridedami dar du taškai.