Dopingo vartojimas autosporte – išimtis?

Vis dažniau pasaulyje nuvilnija žinios apie įvairius dopingo skandalus ir pergalės siekimą „nešvariais“ būdais. Abejingi šiam opiam klausimui nelieka ir Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) atstovai. Organizacija vadovaujasi Tarptautinės automobilių federacijos (FIA) nuostatais, kurie griežtai pasisako prieš dopingo vartojimą automobilių sporte ir siekia užkirsti kelią skaudžioms pasekmėms, kurias gali sukelti neleistinų medžiagų naudojimas.

Draudžiamų medžiagų sąraše – alkoholis

Lietuvos antidopingo agentūros turimomis žiniomis, iki šiol pasaulyje yra žinoma tik 12 dopingo vartojimo atvejų autosporte ir galima pasidžiaugti, kad nei vienas toks atvejis neužfiksuotas Lietuvoje ar Lietuvos sportininkams.

„Taisyklėse nurodoma, kad sportininkams draudžiamos bet kokios nepatvirtintos medžiagos, anaboliniai agentai, hormonai, medžiagų apykaitos moduliatoriai ir kitos panašios medžiagos, stimuliatoriai, narkotikai ir panašaus pobūdžio produktai. Svarbu pastebėti, kad kitaip, nei įprastose sporto šakose, autosporto atstovams prie draudžiamų medžiagų sąrašo dar priskiriamas alkoholis bei beta blokatoriai. Šios medžiagos įtrauktos į sąrašą todėl, kad vairuodami sportininkai „neša“ atsakomybę ne tik už save, bet ir už šalia esančius asmenis – žiūrovus, teisėjus.“, –  teigė Lietuvos antidopingo agentūros švietimo informacijos vadybininkė A. Šiupinytė.

Vienas didžiausių ir sudėtingiausių sporto renginių pasaulyje – Dakaro ralis. Lietuvą šiose varžybose atstovaujantis Benediktas Vanagas taip pat teigia, kad dopingo kontrolė šiame sporte – retas reiškinys.

„Automobilių sporte dopingo kontrolė gana reta. Manau, kad taip yra todėl, nes šiame sporte ypač svarbi dėmesio koncentracija. Dopingas šiam tikslui menkai padeda. Pavyzdžiui Dakaras – ultra maratono kategorijai priskiriamos varžybos. Įvairūs dopingo preparatai trumpuoju laikotarpiu gali padėti gauti papildomos energijos, bet ilguoju – kenkia.“, – teigė B.Vanagas.benediktas-vanagas-57d13f6563151

Išeitis – viešas dopingo smerkimas ir edukacija

Nors Lietuvoje dar nebuvo dopingo vartojimo atvejų automobilių sporte, tačiau LASF turi etikos ir drausmės kodeksą, kuriame yra numatytos griežtos sankcijos už dopingo vartojimą, kaip už garbingo varžymosi principo pažeidimą. Tai gali būti sportininkų diskvalifikacija, titulų atėmimas ir panašios nuobaudos.

LASF generalinė sekretorė Renata Burbulienė pasakoja, kad įtarus galimus draudžiamų medžiagų vartojimo atvejus, dopingo testas gali būti atliekamas bet kurių varžybų metu ar net po varžybų. Tyrimą inicijuoti gali LASF, FIA ar pati Lietuvos antidopingo agentūra, kuri ir yra atsakinga už mėginių paėmimą, visų įtartinų atvejų fiksavimą ir tyrimą. Jeigu gaunamas teigiamas testo rezultatas, sportininkams yra taikomos drausminės procedūros. Jas skiria federacijos drausminė komisija, remiantis Pasaulinės antidopingo agentūros ir Tarptautinės automobilių sporto federacijos (FIA) patvirtintais nuostatais.

„Pagrindinės ir efektyviausios priemonės „švariam“ sportui yra edukacija ir viešas dopingo vartojimo pasmerkimas. Visų pirma, garbingas varžymasis reiškia mąstymo būdą, o ne tam tikrą elgesį. Garbingas varžymasis yra pamatas kiekviename sporte, tai – pozityvi koncepcija. LASF tiki savo sporto šakos atstovų sąmoningumu.“ , – teigė LASF generalinė sekretorė Renata Burbulienė.raustinskas-eurbanavicius-rburbuliene-5620a2ac3dbc9

Parašas – sportininko patvirtinimas

Tarptautinės automobilių federacijos sporto kodekso A priede yra nurodytos pagal Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) kodeksą paruoštos FIA antidopingo taisyklės. Lietuvos automobilių sporto federacija, būdama FIA narė, yra atsakinga už FIA antidopingo taisyklėse numatytų priemonių įgyvendinimą.

Antidopingo taisyklės yra dalis sporto taisyklių, kurios apsaugo sportininko teisę į sąžiningą kovą. Kiekvienas sportininkas yra supažindinamas su savo teisėmis ir pareigomis.

Taigi, gaudamas licenciją kiekvienas LASF sportininkas savo parašu patvirtina, kad įsipareigoja laikytis visų automobilių sportą reglamentuojančių taisyklių. Kilus įtarimui dėl sportininkų nesąžiningumo, mėginius paima ir visus pažeidimus užfiksuoja Lietuvos antidopingo agentūra. Visą informaciją apie dopingą ir draudžiamus preparatus galima rasti http://www.antidopingas.lt .


Skelbiamas preliminarus 2017 m. Lietuvos automobilių sporto varžybų kalendorius

Skelbiame preliminarų 2017 metų Lietuvos automobilių sporto varžybų kalendorių. Preliminarių automobilių sporto varžybų datų paskelbimas yra pagrindas kandidatams į varžybų organizatorius teikti paraiškas dėl kalendoriuje numatytų varžybų pravedimo. Kandidatų į varžybų organizatorius paraiškos su nurodyta (-omis) data (-omis) ir varžybomis, kurias jie planuoja organizuoti, priimamos iki 2016-10-31 d. 

Užpildytas, LASF nario vadovo pasirašytas ir antspauduotas, paraiškas siųskite adresu lasf@lasf.lt ir atitinkamam sporto šakos komiteto pirmininkui ( jų kontaktai https://www.lasf.lt/lt/kontaktai/ ).

Preliminarus 2017 m. Lietuvos automobilių sporto varžybų kalendorius

Kandidato į varžybų organizatorius paraiška

Dėl išsamesnės informacijos skambinti tel.: +370 615 46 710


Naujos galimybės Lietuvos ralio sprinte

Šią savaitę publikuotas Lietuvos ralio sprinto varžybų reglamento projektas. Tai Lietuvos automobilių sporto federacijos ralio komiteto iniciatyva, siekiant visuomenę kuo anksčiau supažindinti su ateinančio sezono reikalavimais. Projektas taip pat nubrėžia kiekvienos Lietuvos automobilių ralio lygos strategijos bei sporto ateities kryptis.

Prieš porą savaičių LASF ralio komitetas paskelbė mini ralio, dar vadinamo C lyga, strategiją ateinantiems metams. Antrasis etapas – šviežiai pristatomos Lietuvos ralio sprinto varžybos. Jos priklauso antrajai iš trijų – vadinamai B lygai, kurios čempionatą šiemet sudarė šeši etapai, du iš kurių vyko Latvijoje. Dalyviai ralio sprinto varžybose lenktyniauja aukštus saugos reikalavimus atitinkančiais automobiliais, tačiau per varžybas įveikia trumpesnį maršrutą nei A lygos – Lietuvos ralio čempionato etapų dalyviai.

„Ralio komitetas pernai priėmė sudėtingą, tačiau reikalingą sprendimą ir atskyrė sprinto varžybas nuo didžiųjų – Lietuvos ralio čempionato etapų. Tai buvo neišvengiama, siekiant suteikti kuo geresnes sąlygas dalyviams. Taip nuspręsti mus vertė trys pagrindinės priežastys: tai, kad didesni etapai dėmesiu užgoždavo mažesnius. Analogiškai dalyviai negaudavo pakankamai dėmesio apdovanojimų metu ir todėl, kad lenktyniauti jiems dažnai tekdavo ant labai prastos kokybės kelio dangos“, – sakė LASF ralio komiteto pirmininkas Maris Simson.

Pasak M. Simson, dėl tokio sprendimo sulaukta daug teigiamų atsiliepimų iš sportininkų, o ralio sprinto dalyvių skaičius etape pagaliau pradėjo augti. Tačiau organizatoriams finansiškai tai tapo didesniu iššūkiu, todėl pasibaigus šiųmečiam sezonui, atsižvelgus į pastebėjimus, dar sykį įvertinta organizatorių padėtis. Dėl to šiemet priimti kiti būtini sprendimai – tai starto mokesčių peržiūrėjimas, naujos dalyvių klasės ir idėjos bei pagalba organizatoriams. Anot ralio komiteto pirmininko, tikimasi, kad papildomos pajamos taip pat padės ir kelti organizacinę kokybę. Jis pridūrė, jog būtinybė suderinti sportininkų ir organizatorių interesus rodo, kad ralio sprinto varžyboms kitame sezone turės būti skiriamas ypatingas dėmesys.

„Konkretizuojant žingsnius, kurie pritrauks papildomų lėšų organizatoriams kitiems metams, taip pat esame numatę ir visiškai naują dalyvių kategoriją – 4×4 klasę, kurie startuos padidinto pravažumo automobiliais su saugos lankais. Ralio sprinto varžybų kalendorių formuojame taip, kad šie etapai būtų patogūs laike atvykti ir prieš varžybas pasitreniruoti Lietuvos ralio čempionato dalyviams. Be kita ko, organizatorius skatinsime tuo pat metu vykdyti ir atskiras mini ralio automobilių varžybas tuo pat maršrutu, kurių dalyviai greičio ruožus įveiktų fiksuotu vidutiniu greičiu“, – sakė LASF ralio komiteto narys Dainius Sviderskis.

Anot LASF ralio komiteto nario Manto Babensko, ralio sprinto varžybos yra labai patrauklios ir dalyviams, ir žiūrovams bei turinčios daug perspektyvų sulaukti kur kas didesnio susidomėjimo.

„Kalbant apie dalyvius, toks formatas yra patrauklus finansiškai ir laiko prasme. Sprinto varžybose maršrutas trumpesnis, todėl etapas yra kompaktiškesnis visomis prasmėmis, labiau tausojama technika.

Ralio sprinte mūsų komiteto prioritetas yra saugūs standartinių gamyklinių grupės reikalavimus atitinkantys automobiliai. Dėl to juos paruošti paprasčiau ir pigiau, o tai sudaro sąlygas atsirasti naujiems dalyviams. Tuo tarpu iš žiūrovų pusės – tai yra kompaktiškas adrenalino užtaisas bei puiki proga pamatyti naujų veidų sporte ir pirmiems stebėti įžanginius būsimų Lietuvos ralio čempionų žingsnius. Dar vienas svarbus aspektas yra tai, kad ralio sprintas gerokai prisideda populiarinant šią sporto šaką platesniame spektre regionų. Dėl to jis yra nepakeičiamas ralio ambasadorius Lietuvoje“, –  teigė M. Babenskas.

Viena iš svarbiausių LASF ralio komiteto užduočių ateinančiam sezonui – konsultuoti ir dalintis gera praktika, padedant organizatoriams. Taip pat suteikti naujas galimybes bei panaudoti visas disponuojamas platformas organizacijai tobulinti ir informacijai apie renginius skleisti. Užtikrinus naują ralio sprinto varžybų lygmenį kartu bus pasiektas tikslas sukurti papildomą motyvaciją sportininkams, organizatoriams bei jų komerciniams partneriams.

2017 m. Lietuvos ralio sprinto varžybų reglamento projektas

Išsamesnė informacija tel. +370 618 05930 arba el. paštu mantas.babenskas@lasf.lt


LASF UŽUOJAUTA ANDRIAUS VADAUSKO ŠEIMAI IR ARTIMIESIEMS

andrius-vadauskas-copy

2016 m. rugsėjo 21 d. mirė TSRS sporto meistras, šturmanas Andrius Vadauskas (gim. 1958 m. sausio 19 d.).

Skaudžią netekties valandą Lietuvos automobilių sporto federacija reiškia užuojautą šeimai bei artimiesiems.

Andrius Vadauskas buvo daugkartinis TSRS pirmenybių ir čempionatų etapų prizininkas, lenktyniavo už „Autoralio“ ir „Bangos“ komandas, dalyvaudavo ralyje „Aplink Lietuvą“, Kalėdinėse senjorų slalomo varžybose ir užimdavo prizines vietas.

Šiandien, rugsėjo 23 d., 18 val. Kauno arkikatedroje, Vilniaus g. 1, vyks mišios už velionį.

A. Vadauskas pašarvotas Kaune, Panemunės šarvojimo salėje, Vaidoto g. 54. Atsisveikinti su velioniu galima penktadienį nuo 10 val. Laidotuvės vyks rugsėjo 24 d., šeštadienį, Petrašiūnų kapinėse. Palaikai išnešami 12 val.


Paskutiniai automobilių žiedo čempionatų startai – Rygoje

Jau spalio 8-9 dienomis baigsis automobilių žiedinių lenktynių sezonas kartu su reginiu Bikernieki trasoje Rygoje. Ar finišo tiesiojoje dar liko intrigos ir įtampos elementų? Net neabejokite – dėl taškų čempionatuose kovos turėtų virti tiek 4 valandų Baltijos šalių, tiek trumpųjų nuotolių lenktynėse.

BaTCC serijoje – ir aiškūs lyderiai, ir įnirtingos kovos. Nacionalinėje latvių čempionato klasėje pirmąją vietą solidžiu taškų skirtumu užsitikrino Janis Vanks. Tai ne tik greitas, bet ir puikiai visiems pažįstamas lenktynininkas ir daugkartinis laimėtojas. Panaši situacija ir Super 1600 klasėje, kur lyderio pozicijoje – jaunas lenktynininkas Janis Sesks. Tačiau štai antros – ketvirtos vietų laimėtojai dar nėra visai aiškūs. Panašu, kad būtent paskutiniojo etapo metu ir paaiškės,  kuris iš Beate Klipa, Igors Zubkovs bei Dmitry Savateev lips ant apdovanojimų pakylos kartu su J.Sesks.

img_8391

BTC1 klasėje, vienvaldžiu lyderiu būtų galima įvardinti visą sezoną puikiai lenktyniavusį estą Peeter Peek, o štai iškart už jo sezono lyderiais iki paskutinio etapo vis dar gali būti įvardijami to paties klubo nariai Edvinas Mardosas ir Julius Skirmantas, praeito etapo metu abu patyrę ganėtinai skausmingas avarijas. BTC2 klasėje lyderių pozicijos priklauso lietuviškam duetui: Alvydas Malakauskas džiaugiasi pirmąja vieta, o už jo iškart – čempionato naujokas Nerijus Malasevičius. Trečioje vietoje – Nikolay Gryazin, kol kas pasirodęs tik viename etape ir jam ant kulnų lipantis Ramūnas Čapkauskas bei jo naujasis BMW M3 e46. Baltic Open (BO) klasėje lietuvaičių nematyti: lyderio pozicija džiaugiasi Chevrolet Camaro vairuotojas Raimo Kesseli, kol kas, antroje vietoje – Mika Virtanen ir jo Renault Megane Trophy, bei iškart už jo esantis dar vieno Camaro vairuotojas Raivo Haal. BGT klasėje, greičiausiųjų trejetukas priklauso lietuvaičiams: lyderio pozicijoje – Saulius Beržis, antroje vietoje – Ernesta Globytė, o trečioji vieta priklauso Mariui Dijokui. Ar taip pat trejetas atrodys ir sezonui pasibaigus – dar sunku prognozuoti, taškų skirtumai tikrai neatrodo neįveikiami.

img_7673_fl

4h endurance čempionate – dar daug nežinomųjų. Šioje čempionato serijoje nereiktų suskubti dalintis apdovanojimų ir titulų. Tiek Baltijos šalių 4 valandų, tiek Lietuvos Startline Endurance čempionatuose, dar visi taškai tikrai nesudėti. Bendroje įskaitoje vienvalde lydere tapusi „diesel“ klasės atstovė „Rimo“ komanda, gali žvelgti į iškart už jos verdančias kovas dėl antros – ketvirtos vietų. Itin mažu taškų skirtumu viena nuo kitos atsiliekančios, čia rikiuojasi „Lexus Team LT“, „Rotoma Racing“ bei „Zvaigzne Motorsport“ komandos. Tiesa, „Lexus Team LT“ ir „Rotoma Racing“ kovoja ne tik dėl antrosios ir trečiosios vietų absoliučioje įskaitoje, bet ir dėl lyderio pozicijos savo klasėje.

img_7414_fl

Įtampa juntama ir itin šį sezoną gausioje dyzelinių automobilių klasėje. „AEGN Racing“ komanda, užimanti antrąją vietą klasėje, yra visai nedaug teatsiplėšusi nuo „Telšių statybos“. Pastarąją komandą ir jų pirmos serijos BMW vejasi „Sparti reklama“ su VW Golf ir „Zvaigzne Motorsport“ BMW. Panaši situacija ir A2000/A3000 jungtinėje klasėje: ten dėl itin svarbių taškų čempionate kovoja „RM klubas“, „Juta Bauer“ ir „Greičio akademija“ komandos. Tuo tarpu, šis sezonas – ganėtinai sėkmingas „Alfa Romeo“ klubui, spėjusiam užsitikrinti pirmąją vietą klasėje.

img_7493_3

Visas komandas skiria itin mažas taškų skirtumas, tad panašu, jog kovų ir galutinių sąskaitų suvedimų paskutinio etapo metu tikrai neturėtų trūkti. Paskutinės čempionatų kovos užvirs spalio 8-9 dienomis, Bikiernieki trasoje Rygoje. Daugiau apie būsimą renginį – organizatorių internetiniame puslapyje www.batcc.eu.

Priešpaskutinio etapo ilgųjų nuotolių čempionato akimirkos:

Pranešimą paruošė Inga Juškevičiūtė

Nuotraukos organizatorių.


Į viršų ↑