Į pirmą posėdį susirinko naujas LASF ralio komitetas

Gruodžio 21 d. vykusiame Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) Tarybos posėdyje išrinktas laikinasis ralio komiteto pirmininkas, kuriuo tapo LASF Tarybos narys Gintautas Firantas. Taip pat išrinkti ir laikinieji ralio komiteto nariai. Šis LASF ralio komitetas eis pareigas iki LASF tikrųjų narių suvažiavimo 2017 kovo 25 d.

Praėjusią savaitę Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) ralio komitetas pateikė atsistatydinimo pareiškimus, sulaukęs dalies LASF narių ir lenktynininkų priekaištų dėl 2017-ųjų ralio, ralio sprinto reglamentų.

LASF Tarybos posėdyje buvo patvirtinti ralio komiteto pirmininko M. Simson ir komiteto narių: Justino Brokorio, Dainiaus Sviderskio, Manto Babensko, Ramūno Saučikovo prašymai atsistatydinti iš ralio komiteto pirmininko/narių pareigų.

Laikinojo ralio komiteto nariais išrinkti:

  1. Mindaugas Varža
  2. Tomas Savickas
  3. Žilvinas Juršys
  4. Žilvinas Sakalauskas
  5. Vitalijus Plastininas
  6. Donatas Liesis
  7. Vaidotas Žala
  8. Kastytis Torrau.

Pirmasis laikinojo ralio komiteto posėdis įvyko jau šiandien. Jame buvo nagrinėjamas 2017 m. Lietuvos automobilių ralio čempionato reglamento bei kalendoriaus pakeitimai.


Neregėti vaizdai iš lietuviško ralio

Lietuvos automobilių sporto federacija (LASF) pristato vaizdo klipą, kuriuo nori parodyti visiems gerai žinomą automobilių sporto šaką – ralį, iš kitokios, retai rodomos pusės.

Prie šio video kūrimo dirbo media grupė, kurią koordinavo žinoma fotomenininkė Jurga Anusauskienė.

„Šiuo klipu norėjome atskleisti ir parodyti klasikinio ralio grožį ir vertę. Juk žmonės, kurie jame dalyvauja: lenktynininkai, šturmanai, techninis personalas, organizatoriai, į tai ką daro- investuoja gyvenimą. Iš to ir gimė šūkis „Ralis – tai gyvenimas“, pasakojo J. Anusauskienė.

Fotomenininkė teigia, kad klipo scenarijų ir formatą padiktavo noras perteikti ne statistinę informaciją, o varžybų metu skriejančius automobilius, sportininkų emocijas ir tai, kokia svarbi yra pergalės kaina.

Anusauskienei antrina ir LASF generalinė sekretorė Renata Burbulienė.

„Sutinku, kad šis klipas kitoks, nestandartinis, bet būtent dėl to jis ir yra toks atraktyvus.  Norėjome, kad vaizdo klipas apimtų visą ralio sezoną, tačiau dėl neįvykusio žiemos ralio ir kitų nesklandumų sezono eigoje, turėjome pasitenkinti tik labai ribotu medžiagos kiekiu. Šio klipo tikslas, kaip ir minėjo Jurga, nebuvo sezono apžvalga, tai reprezentacinis klipas. Įprastai žmonės tikisi standartinių ir aiškių elementų tokiuose klipuose: sportininko ir technikos. Fotomenininkė J.Anusauskienė į visą tai pažvelgė kitu kampu- atrado dažnai plika akimi nematomus ir ausimi negirdimus dalykus. Manau, kad idėja pristatyti klipą per sulėtinto filmo prizmę pasiteisino.“, mintimis dalinosi R. Burbulienė.

Pasak LASF generalinės sekretorės, žmonės paprastai nesusimąsto apie tai, kas vyksta  tiksint ralio milisekundėms. Ne visada sugebama įvertinti ir stulbinamą Lietuvos peizažą ir tai, kad čempionatų metu visi dalyviai ir žiūrovai tarsi yra svečiuose pas gamtą, kuri dažnai lenktynininkams „pakiša koją“ savo reiškiniais: atlydžiu, liūtimis ar sausra. Todėl klipu buvo siekiama  ne tik atskleisti įprastai nepastebimas gamtos detales, bet ir leisti išgirsti tikrąją ralio „simfoniją“  bėgių perjungimo ritmus, variklių gausmą, žvyro girgždesį ar šturmano stenogramos „eiles“.

„Šis vaizdo klipas parodo sinergiją, dinamiką ir visų ralio dedamųjų sąveiką. Ateityje turime planų nestandartiškai pažvelgti ir į kitas autosporto šakas“, –  teigė R. Burbulienė.


Lietuvos ralis bendradarbiaus su švedais

Lietuvos automobilių sportas žengė dar vieną žingsnį pirmyn ir oficialiai sudarė visas sąlygas Švedijoje gaminamiems „Mitsubishi Mirage R5“ lenktyniniams automobiliams dalyvauti Lietuvos ralyje. Šiandien Lietuva tampa ketvirtąja šalimi Europoje po Didžiosios Britanijos, Švedijos ir Suomijos ir vienuolikta pasaulyje, pripažinusia tokį automobilį kaip lygiavertį tarptautinei R5 klasei. Šis bendradarbiavimas reiškia, kad nuo šiol „Mitsubishi Mirage R5“ Lietuvos ralio čempionate laikomas tarptautinės klasės R5 analogu.

2017 metų Lietuvos ralio reglamente įvedama nauja klasė – R5LT. Pirmuoju tokiu automobiliu tampa Švedijoje įsikūrusios „Mpart AB“ kompanijos gaminamas „Mitsubishi Mirage R5“. Nuo kitų privačių iniciatyvų šis automobilis skiriasi tuo, kad nors jis dar laukia tarptautinės automobilių sporto federacijos (FIA) pripažinimo, jis vienintelis turi profesionalią homologacijos (aprobavimo) knygą. Dėl savo patrauklesnės kainos šis automobilis yra vienas iš geriausių pasirinkimų tiems, kas nori konkurencingai dalyvauti tiek nacionaliniame čempionate, tiek ir tarptautinėse varžybose.

mitsubishi_mirage_r5lt-gamintojo_nuotrauka_2Automobilio istorija prasidėjo nedideliame Švedijos mieste Erebru (Örebro), esančio maždaug dvi valandos kelio į vakarus nuo Stokholmo. Pagrindinis projekto iniciatorius – Tomas Wengas, talentingas inžinierius bei „Mpart AB“ savininkas. Anksčiau jis savo šalyje atstovavo garsią kompaniją „Ralliart“ bei aptarnavo bei varžyboms ruošė „Mitsubishi“ markės automobilius. Supratęs, kad pastarųjų erai ralyje ateina pabaiga ir dalis jo klientų gali pasitraukti iš ralio drauge su šia marke, jis pirmuosius brėžinius nubraižė maždaug prieš trejus metus nuo dabar. Kas iš pradžių turėjo būti ant pasaulio ralio automobilio bazės kuriama RRC (regioninis ralio automobilis) klasės technika, atsižvelgęs į prasidėjusį pasaulinį R5 klasės bumą, jo kūrėjas taip pat nusprendė pasukti šiuo keliu. Tokia strategija pasitvirtino su kaupu – greitai išpopuliarėjusiems gimtojoje Švedijoje, užsakymų šiems automobiliams jau sulaukta iš viso pasaulio. Šiuo metu T. Wengo komanda aktyviai testuoja ir populiarina savo kūrinį net tolimojoje Malaizijoje. Dabar jau galima teigti, jog bandymai pasiteisino – automobilio tempas ir patikimumas pateisino lūkesčius.

tomas_wengas_asmeninio_archyvonuotraukaNors pasaulyje egzistuoja ir didesnis spektras nedidelių gamintojų projektų, tačiau šis automobilis yra išskirtinis. Jo gamintojai siekia gauti tarptautinę FIA homologaciją ir tam yra paruošę išsamią homologacijos knygą. Tokias pačias knygas turi kiekvienas didžiųjų gamintojų sukurtas automobilis, kuriam oficialiai suteikiama teisė dalyvauti visuose ralio čempionatuose tarptautiniu mastu. Šiuo atveju Lietuva, išreikšdama palaikymą švedų darbo rezultatui, didžiuojasi, kad gali prisidėti prie šio tikslo įgyvendinimo.

Nors iki šiol nacionaliniame ralyje tarp visais ratais varančiųjų automobilių savo kiekybe dominuoja „Mitsubishi“ ir „Subaru“ sportiniai keturių durų sedanai, tačiau jų gamyba jau baigta. Po kelerių metų bus praėjęs ir jų homologacijos terminas. Todėl ralio ateitis visais ratais varančiųjų kategorijoje neabejotinai priklauso kompaktiškesnei R5 klasei. Tokie gamintojai kaip „Ford“, „Citroen“, „Peugeot“, „Škoda“, o visai greitai – ir „Hyundai“ bei „Volkswagen“ nuolat didina konkurenciją rinkoje. Nereikia būti ekonomikos ekspertu, kad suprastum, jog šis procesas kuo toliau, tuo labiau mažina šios technikos kainą. Prie jų prisijungiant ir lokalioms privačioms kompanijoms, tokioms kaip švedų „Mpart AB“, automobilių kaina tikėtina, jog dar labiau kris. Todėl kelerių metų perspektyvoje Lietuvoje tokių automobilių išvysime kur kas daugiau.

O kol kas realiausia alternatyva R5 automobiliams Lietuvoje – tai nacionalinė L8 klasė. Jau 2014 metų pabaigoje buvo numatyta, kad R5 ir L8 technika lenktyniaus vienoje įskaitoje. Ši sistema išlieka nepakitusi iki šiol. Tačiau šiemet, skatinant R5 technikos atsiradimą, jai suteikta privilegija – atskira papildoma įskaita.

„Mitsubishi Mirage R5“ techniniai duomenys:
Variklis: 4 cilindrų, 16 vožtuvų, 1620 cm3 darbo tūrio
Garrett turbokompresorius su 32 mm restriktoriumi
Galia: apie 280 AG prie 7500 aps./min.
Sukimo momentas: apie 450 Nm prie 7500 aps./min.
Transmisija: Sadev, sekvencinė, 5 pavaros
mechaniniai priekinis ir galinis diferencialai
Pakaba: MacPherson tipo, Ohlins amortizatoriai
Stabdžiai: AP, 4 cilindrų priekyje ir gale
diskų skersmuo: žvyrui – 300 mm, asfaltui – 355 mm
Ratai: asfaltui: 18 x 8 colio, žvyrui: 15 x 7 colio, sniegui: 16 x 5 colio
Kėbulas: originalus su stiklo arba anglies pluošto komponentais
Saugos karkasas: plieninis, didelio atsparumo, sertifikuotas FIA
Automobilio išmatavimai: ilgis: 3740 mm, plotis: 1820 mm, aukštis: 1490 mm (priklausomai nuo nustatymų)

LASF Ralio komitetas yra atsakingas už ralio sporto šakos vystymo strategiją Lietuvoje. Komitetas yra suburtas iš įvairių sričių specialistų, yra savanoriškas bei dirbantis visuomeniniais pagrindais.

Daugiau informacijos apie švedų „Mitsubishi Mirage R5“: www.mitsubishir5.com

 

 


LASF ralio bendruomenės susirinkimas

Informuojame, kad LASF Prezidento iniciatyva kviečiamas LASF ralio bendruomenės (narių, organizatorių, sportininkų) susirinkimas, susiklosčiusiai situacijai aptarti ir klausimams išspręsti. Susirinkimas vyks 2016 m. gruodžio 13 d. (antradienį) 18:00 val. viešbutyje Europa Royale Kaunas konferencijų salėje (sekite nuorodas), Miško g. 11, Kaunas. Kviečiame visus dalyvauti ir kartu priimti konstruktyvius sprendimus. Apie dalyvavimą informuoti el.paštu: lasf@lasf.lt .


Lietuvos ralio prioritetai – masiškumas ir tarptautiniai pasiekimai

Nuotrauka: Dariaus Kibirkščio – www.fotodarius.lt

Viena šiuolaikiškiausių ir gausiausių Lietuvos sporto federacijų – Lietuvos automobilių sporto federacija (LASF) yra aiškiai apibrėžusi savo tikslus – skatinti automobilių sporto masiškumą bei tarptautinių pasiekimų kiekį ir kokybę. LASF institucija, atsakinga už ralio disciplinos vystymą – Ralio komitetas, atsižvelgdamas į šiuos tikslus, paskelbė ilgalaikę ralio strategiją iliustruojančius 2017 m. reglamentuojančius dokumentus.

Nors gruodžio mėnuo sportininkams reiškia sezono pabaigą, tačiau LASF šiuo metų laiku – pats darbymetis, o strateginiai dokumentai (taisyklės, reglamentai, techniniai reikalavimai ir kt.), pagal kuriuos vyks 2017 metų varžybų serijos ir čempionatai, buvo viena iš lapkričio mėnesį labiausiai aptariamų temų autosporto visuomenėje. Išsamiau apie tai, kaip tęsiamas pernai patvirtintos vizijos įgyvendinimas, papasakojo LASF Ralio komiteto atstovai.

Motyvacija kuo platesniam dalyvių ratui

Visame pasaulyje automobilių sporto federacijos susiduria su nelengvu sporto technikos klasifikacijos efektyvumo uždaviniu. Ne išimtis ir Lietuva. Geriausiai šį uždavinį sprendė tos šalys, kurios turėjo aiškias, vietos situacija paremtas pozicijas, ruošė ilgalaikes strategijas, o jas įgyvendinant bendradarbiavo su kaimyninių šalių bei Tarptautinės Automobilių Sporto Federacijos (FIA) specialistais.

Tikėtina, kad Lietuvoje greta ekonominių faktorių vyravęs neaiškumas, į kokią būtent techniką vertėtų investuoti ir užtikrintumo nebuvimas privedė prie dalyvių skaičiaus mažėjimo, sporto bendruomenės susiskaldymo, o nesiėmus veiksmų, ši tendencija akivaizdžiai tęstųsi ir ateityje. Dėl to šiemet įvestos principinės nuostatos, kurių pagrindinė teigia, kad savo vietą ir motyvaciją dalyvauti Lietuvos ralio varžybose turi rasti kiek įmanoma daugiau dalyvių, nesvarbu, kokiu automobiliu jie važiuoja. Taip pat sudarytas aiškus planas, kaip keisis techninis reglamentas ir klasės ateinančius 2-3 metus. Nuo šiol sportininkai, investuojantys į sportinio automobilio paruošimo projektus, galės jaustis stabiliai ir užtikrintai. Dalyvių skaičiaus gausinimui ne tik paliekamos visos  buvusios klasės, bet įvedamos ir visiškai naujos didelio biudžeto bei galingų automobilių nereikalaujančios klasės. Visa tai padaryta be drastiškų pakeitimų. Keturiais ratais varomų automobilių (L8, N4, R5, S2000 ir kitų klasių) klasifikacija apskritai išliks praktiškai tokia pati, o didesni pokyčiai numatyti tik viena ašimi varomai technikai. Pastarojoje klasifikacijoje įvedama šiek tiek daugiau motyvacijos dalyvauti tarptautine technika (R2 automobiliai), taip pabrėžiant vieną iš LASF užsibrėžtų tikslų – skatinti tarptautinius Lietuvos sportininkų pasiekimus. Tarptautinėse varžybų serijose dalyvaujama tarptautinius reikalavimus atitinkančiais automobiliais, o pastarojo laikotarpio kaimyninių šalių jaunųjų sportininkų pasiekimai yra geriausias tokių galimybių pavyzdys. Latvis Ralfs Sirmacis, suomis Kalle Rovanperra ar estas Ott Tanak išugdė savo talentą ir tarptautinius pasiekimus pradėjo kaupti važiuodami būtent R2 (N2) automobiliais.

Ilgalaikė strategija

Viena iš Ralio komiteto principinių nuostatų – tai aiškumas. Lenktynininkus, pradedančius kurti naujus projektus ar tik svarstančius, kokį automobilį arba klasę pasirinkti, motyvuoti rinktis atitinkamų klasių techniką, taip pat visą automobilių parką klasifikuoti, remiantis atitikimais, artimiausiomis tarptautinėmis klasėmis. Tačiau LASF Ralio komitetas ypatingai akcentuoja tai, kad šis sprendimas jokiu būdu nereiškia nacionalinių klasių atsisakymo. Nacionalinės klasės turi būti gausios, konkurencingos ir finansiškai labiau prieinamos nei tarptautinės klasės. Nacionalinės klasės ne tik bus išsaugotos, bet taip pat bus vykdoma ir dalyvavimo kaštų mažinimo programa. Tokios strategijos rezultatas jau matomas – paskelbus naująjį reglamentą, Lietuvos Ralio Čempionatu aktyviau pradėjo domėtis kai kurie Latvijos lenktynininkai, kurių klasės automobiliais jų šalyje lenktyniauti nėra tokių palankių sąlygų.

Atsižvelgiant į buvusią dalyvių parko mažėjimo tendenciją, Lietuvos ralio  varžybų reglamentas taip pat skatina naujų dalyvių atsiradimą, ypatingą dėmesį skiriant pereinamosioms klasėms iš mini ralio ir ralio sprinto į ralį, taip susiejant trijų lygų čempionatus į vieną tęstinį projektą. Šiai 2015 m. sukurtai Lietuvos ralio struktūrai prilipo „piltuvėlio principo“ pavadinimas, o lygos apibrėžiamos aiškiais pavadinimais  – Lietuvos mini ralio čempionatas (LMRČ), Lietuvos ralio sprinto čempionatas (LRSČ) ir Lietuvos ralio čempionatas (LRČ).

Siekiant minimizuoti dalyvavimo kaštus ir pritraukti naujų dalyvių, LRČ sukurtos „BMW Cup“ bei „1600 Cup“ įskaitos, o SG įskaita ir toliau išlieka kaip grandis, jungianti ralio sprinto ir ralio  čempionatus.

LRČ Reglamente  numatyta  ir daugiau  klasių  (automobilių,  kurių  šiuo  metu  net  nėra), taip atveriant galimybes motyvuotai dalyvauti visų tipų automobiliams tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio.

Lietuvos pavyzdys

Jau pradėtų pokyčių teigiamas rezultatas yra tai, jog Lietuvos idėjas bei patirtį, išlaikant maksimaliai aiškias tarptautines ir nacionalines klases, perima ir kaimynai. Pavyzdžiui, siekiant atpiginti tarptautinę N4 klasę, Lietuvoje sukurta vadinamoji N4LT.  Kitąmet analogiška koncepcija pasirodys ir Latvijoje. Tai vienas iš būdų, sprendžiant esminį biudžeto klausimą visais ratais varomiems automobiliams. Būtina rasti ir daugiau būdų pritaikyti ekonominės klasės komponentus lietuviškame ralyje naudojamiems 4WD automobiliams. Nors viešoje erdvėje pasirodžiusiuose kai kurių sportininkų komentaruose kalbama apie tai, kad klaidinga kalbėti apie N4 ateitį, nes tai „mirusi“ klasė dėl homologacijos pabaigos ir kėbulų trūkumo rinkoje, tačiau mažai kas susimąsto, kad tie patys kėbulai naudojami ir gausiausioje L8 klasėje. Ralio komitetas siūlo šį klausimą svarstyti ne draudimo ar leidimo principu, o laikantis tarptautinės praktikos. Kiekvienos šalies automobilių sporto federacija turi teisę homologuoti atitinkamus automobilius ir priskirti juos prie tam tikrų klasių. Esminis reikalavimas čia – visi automobiliai klasėje turi turėti savo šalies homologacinę knygą, tai reiškia, kad jie turi turėti aiškius patikrinimo parametrus ir galimybę palyginti automobilius. Taip užtikrinamas pagrindinis sportiškos konkurencijos principas. Ralio komitetas, remiantis šia metodika,  siūlo suteikti  nacionalinę N4LT homologaciją net ir, pavyzdžiui, FIA nehomologuotiems, bet analogiškiems, JAV registruotiems automobilių kėbulams. Pabrėžtina, kad aiškią homologacinę knygą turintys automobiliai būtų pripažįstami ir kitų šalių nacionaliniuose  čempionatuose, atitinkamose klasėse.

——————————————————

LASF Ralio komitetas yra atsakingas už ralio sporto šakos vystymo strategiją Lietuvoje. Komitetas yra suburtas iš įvairių sričių specialistų, yra savanoriškas bei dirbantis visuomeniniais pagrindais.

Išsamesnę informaciją galite rasti adresu: www.lasf.lt/lt/ralis/reglamentai/

Daugiau informacijos apie LASF ir Ralio komiteto veiklą:

www.lasf.lt

www.autorally.lt

Nuotrauka: Dariaus Kibirkščio – www.fotodarius.lt


Į viršų ↑