Trispalvė legendinėje Silverstono trasoje

Milžinišką susidomėjimo bangą sukėlęs lietuviškos komandos „ESmotorsport-LabasGas“ startas šių metų Pasaulio ralio-kroso čempionate „WorldRX“ automobilių sporto gerbėjus gerokai nuliūdino po gandais apaugusių permainų. Išsiskyrus puikiai aukščiausios prabos lenktynėse debiutavusio Roko Baciuškos ir ekipos savininko Ernesto Staponkaus keliams, žaliosios „Škoda Fabia WRX“ ketvirtajame čempionato etape Silverstone net nebus. Visgi Lietuvos vardas čia greičiausiai bus linksniuojamas, nes legendinėje britų trasoje (1950–ųjų pavasarį čia įvyko pačios pirmosios „Formulės 1“ varžybos) šį savaitgalį prasideda ir Europos („Euro RX“) ralio kroso čempionatas, kuriame kausis klaipėdietis Paulius Pleskovas.

Tai jau trečiasis Pauliaus bandymas mesti iššūkį „Euro RX“ lyderiams po dviejų nusivylimu paženklintų sezonų, atsisveikinus su automobilių kroso trasomis. Nors iš pažiūros kroso ir ralio kroso disciplinos itin artimos, tačiau „Baltijos sportas“ komandos patirtis, leidusi kovoti dėl Europos kroso čempionato trofėjų, pasirodė esanti bedantė prieš uždavinius, kuriuos tenka spręsti pusę trasos įveikiant ant švaraus asfalto. 

„Mes jau po pirmųjų bandymų važiuoti „Euro RX“ lyderių tempu supratom, kad esam kažkokioj kitoj dimensijoj ir kad turim tik dvi alternatyvas: arba už beprotiškai didelius pinigus pirkti jau išbaigtą kovinį automobilį, arba bandyti patiems perprasti subtilybes, lemiančias tempą ralio kroso trasose, daug eksperimentuoti ir mokytis iš savų klaidų. Pasirinkom antrą variantą, todėl progresuojam lėčiau nei norėtųsi, bet dabar iš tiesų pradedam užčiuopti didelio greičio paslaptis“, – kelionės į Didžiąją Britaniją išvakarėse atviravo P. Pleskovas.

Pirmieji automobilio testai, surengti Rygos „Bikerniekų“ trasoje byloja, kad klaipėdiečių pastangos tobulinant važiuoklės geometrijos nustatymus ir konstrukciją leido nuo praėjusių metų vien rato įveikimo laiko nukirpti maždaug pusantros sekundės. Visiškai tiksliai įvertinti progresą buvo keblu, nes ženkliai skyrėsi oro sąlygos ir asfalto temperatūra (bandymų metu buvo šalta ir drėgna). Tačiau faktas, kad dabartinis rezultatas leistų turėtų garantuoti vietą greičiausiųjų dešimtuke. Pernai P. Pleskovas sėkmė buvo priverstas laikyti patekimą į dvidešimtuką.

„Apskritai ralio kroso lyderių mašinos pastaraisiais metais neįtikėtinai smarkiai pagreitėjo. Atsirado visiškai naujų inžinerinių sprendimų, todėl su žvyrinėms trasoms skirta, tik kietesniais amortizatoriais ir žemyn svorio centru nuleistu saviškiu automobiliu nieko nepešėm. Tada prasidėjo grandiozinių eksperimentų maratonas, pakabos konstrukcija buvo pakeista iš naujo perskaičiavus automobilio ilgio, pločio, aukščio ir svorio centrų santykį. Vėliau pakeista transmisija, leidžianti keisti diferencialų parametrus. Pastarieji testai parodė, kad itin didelius važiavimo greičio pokyčius lemia amortizatoriai. Kai tik sumontavom pritaikytus specialiai ralio kroso trasoms, leidžiantiems važiuoti per vadinamuosius „kerbus“, atsirado galimybė rinktis visiškai kitokias judėjimo trajektorijas. Be to, sumontavom aktyvaus rankinio stabdžio sistemą, padedančią koreguoti automobilio slydimą neprarandant greičio. Kol kas permainos duoda tikrai apčiuopiamą rezultatą“, – vardija lenktyninę „Ford Fiesta“ prižiūrinčiai mechanikų komandai vadovaujantis Vladas Pleskovas.

Įdomu, kad naujieji amortizatoriai už buvusius ilgesni viso labo 35 mm, tačiau galimybes valdyti automobilį po šuolių per trampliną keičia drastiškai – ratai kur kas greičiau pasiekia kelio paviršių, leidžia efektyviai stabdyti ar greitėti. Geresnių pakabos eigos rezultatų būtų galima tikėtis tik pakeitus variklio komponuotę iš dabartinės išilginės į skersinę.

„Baltijos sportas“ komandos vyrai taip pat pastebi, kad galimybių sutrumpinti „dviračio išradinėjimo“ procesą praktiškai nėra, nes visos gamyklinės ir  klubinės komandos, besivaržančios dėl podiumo kiekviename čempionato etape, inžinerinės paslaptis saugo akylai, kaip kreditinės kortelės PIN kodą. Vienintelis būdas sužinoti kaip ką jie padarė – nusipirkti čempiono automobilį ir po milimetrą narstyti. Tačiau tokia alternatyva ne tik kainuoja šešiaženkles sumas, bet ir neapsaugo nuo rizikos, kad prireikus adaptuoti automobilio nustatymus prie netradicinių sąlygų, nebus aišku kuriuose parametrus kaip derėtų keisti.

„Su savu automobiliu mes jau susikalbam sąlyginai gerai, todėl startas Silverstono trasoje bus itin įdomus, nes ralio kroso varžybos čia prasidėjo tik pernai ir jokių „paruoštukų“ neturi nei viena komanda. T. y. prisitaikyti prie naujų sąlygų reiks per itin trumpą laiką“, – pastebi P. Pleskovas.

Klaipėdiečių „Ford Fiesta“ ratus suka variklis, generuojantis 580 AG ir  860 Nm sukimo momentą,  leidžiančius 100 km/val. greitį pasiekti tik šiek tiek maždaug per 2 sekundes.

„Euro RX“ čempionatas tradiciškai susideda iš šešių etapų. Kitos lenktynės vyks birželio 15-16 dienomis Nirvegijoje.

 

 

 


2019 m. Lietuvos Drifto čempionato II etapas, Drifto SEMI-PRO pirmenybių III etapas

2019 m. gegužės 31- birželio 1 dienomis, Kačerginės „Nemuno žiede” įvyks 2019 m. Lietuvos Drifto čempionato II etapas, Drifto SEMI-PRO pirmenybių III etapas.

Varžybų dokumentai:

Renginio tvarkaraštis:

Penktadienis, gegužės 31 diena

Žiūrovai įleidžiami nuo 15h

12h – 18h Dalyvių registracija ir techninė komisija
15:30h Dalyvių susirinkimas
16:00h Bendros treniruotės pradžia
19:00h Treniruotės pabaiga (esant poreikiui, bus pratęsta)

Šeštadienis, birželio 1 diena

Žiūrovai įleidžiami nuo 9:00h, rekomenduojame atvykti 13-14h

8:00 – 12:15 Bendra treniruotė
9:00-11:00 Dalyvių registracija ir techninė komisija
12:00 Semi Pro lygos briefingas
12:30 PRO lygos briefingas
13:00 Bendra kvalifikacija (Semi-PRO, PRO)
14:30 Bendras briefingas
15:00 Semi PRO lygos poriniai važiavimai
17:00 PRO lygos poriniai važiavimai
19:30 Apdovanojimai

Registracija dalyviams

Registracija media atstovams

Organizatorius: MB „Cinkas“, tel. +37062056206, el. paštas linasrj@gmail.com  

Daugiau informacijos rasite: www.uphilldrift.lt 


Mini ralio dalyviai sezoną atidarys varžydamiesi Kauno gatvėmis.

Ralį organizuojančiam „Kauno autoklubui“ šios varžybos ypatingos – tai 5-asis jų suorganizuotas ralis. Tad atstovai neslepia noro renginį padaryti švente tiek dalyviams, tiek patiems kauniečiams ir miesto svečiams, kurie turės retą galimybę pamatyti miesto gatvėmis lenktyniaujančius automobilius. Iš viso į pirmąjį mini ralio etapą užsiregistravo 72 dalyvių ekipažai. Jie savo pasirodymus pradės nuo iškilmingos starto ceremonijos Kauno rotušės aikštėje ir 10 val. ryto iš ten pajudės į pirmuosius greičio ruožus. Šių iš viso bus 11. Bendras jų ilgis sudarys kiek daugiau nei 20 km. O bendras ralio maršrutas – 106 km.

„Tikiuosi, kad per 5 metus mums jau pavyko perprasti ko nori dalyviai, tad ir stengėmės sukurti tokį ralį, kad visi būtų patenkinti. Jis bus itin kompaktiškas, viskas vyks labai greitai, greičio ruožus sudėliojome taip, kad jie būtų netoli vienas nuo kito, nebūtų daug tuščio važinėjimo ir dalyviai juose lėktų be pertraukų vienas po kito. Pirmasis automobilis finišą pasieks jau 5 val. vakaro, o rezultatų nereikės laukti iki vidurnakčio“, – apie ralį „Kaunas 2019“ pasakojo organizatorius, „Kauno autoklubo“ vadovas Aleksandras Dainys. Jis taip pat išdavė, kad ralis bus kaip niekada greitas, tačiau nepraras savo techniškumo. Nebeliks itin lėtų figūrinių slalomų, kur, kaip juokavo pats A. Dainys, dalyviams reikia tiek kartų suktis aplink tris kuolelius, kol jiems galva susisuka ir pasimeta kur yra.

Visi greičio ruožai bus greiti, tačiau techniški, kur rezultatą lems ne tiek dalyvių sugebėjimas surasti teisingą kryptį, kur veda trasa, surasti ją bus paprasčiau, šturmanams bus mažiau darbo, o gebėjimas pasirinkti teisingas trajektorijas, stabdymo taškus. „Ralio greičio ruožai drieksis gana didelės ir plačiose teritorijose, tad turėjome gana didelę laisvę įdomioms trasoms dėlioti. Prižadu, kad greičio ruožai bus greiti, tačiau nebus kilometro ilgio tiesiųjų, vairuotojams tikrai reikės pagalvoti, kaip efektyviau įveikti vieną ar kitą figūrą. Tuo tarpu šturmanams bus lengviau, trasų schemos bus paprastesnės“, – paaiškino A. Dainys. „Kauno autoklubas“ organizuodamas ralį „Kaunas 2019“ išlaiko tradiciją neapsiriboti uždaromis teritorijomis ir aikštelėmis, o surengti ir gatvės lenktynes. Šį kartą visiems dalyviams teks du kartus įveikti „Liqui Moly“ greičio ruožą uždarytoje vingiuotoje Švenčionių gatvėje. Pirmieji ekipažai ten pasirodys lygiai vidurdienį ir važinės iki 14 valandos.

Organizatorių informacija.


SKELBIAMI RINKIMAI Į LASF KOMITETUS

Gerb. LASF nariai,

2019-05-15 d. LASF tarybos sprendimu yra skelbiami rinkimai į Sporto disciplinų, Varžybų vykdymo ir kitų komitetų pirmininkų pareigas bei į  Sporto disciplinų komiteto narių (Varžybų organizatorių ir Sportininkų atstovų) pareigas. 

Kandidatūras raštu Tarybai gali teikti visi nariai (Tikrieji ir Asocijuoti), turėję/turintys toje sporto disciplinoje bent vieną sportininką, per praėjusius kalendorinius vienerius metus ar einamaisiais metais turėjusį/turintį LASF metinę vairuotojo licenciją, ar tos sporto disciplinos varžybų organizatoriaus licenciją. Kandidatai į Komiteto Pirmininko pareigas privalo pateikti raštišką Sutikimą, Gyvenimo aprašymą ir trumpą sporto disciplinos vystymo Viziją. Kandidatūros su raštiškais kandidatų Sutikimais teikiamos Tarybai el. paštu lasf@lasf.lt iki š.m. birželio 4 dienos imtinai.


Paskirti nauji LASF viceprezidentai

2019 m. gegužės 15 d. įvyko pirmasis naujosios LASF Tarybos posėdis. Jos metu buvo paskirti viceprezidentai ir jiems deleguotos kuruojamos sritys bei disciplinų komitetai.

Viceprezidentų pareigybės prezidento sprendimu buvo paskirtos Vitoldui Miliui, Ernestui Staponkui, Kastyčiui Torrau ir Dariui Vaičiuliui. Kartu su naujomis pareigybėmis, kiekvienas viceprezidentas gavo ir kuruojamas automobilių sporto sritis:

  • Kastytis Torrau kuruos ralio bei ralio-sprinto, mini ralio, žiedo sporto disciplinas ir jų komitetus;
  • Ernestas Staponkus kuruos kroso ir ralio-kroso sporto disciplinų komitetą bei techninių reikalavimų komitetą;
  • Darius Vaičiulis kuruos 4×4 sporto disciplinos ir teisėjų komitetus;
  • Vitoldas Milius kuruos kitų sporto šakų bei senjorų komitetus.

Pats prezidentas S. Girdauskas kuruos drago, drifto bei kartingų disciplinas.

Taip pat pasikeitė ir LASF generalinis sekretorius. Jo pareigas nuo 2019-05-01 eina Tadas Vasiliauskas. T. Vasiliauskas prie organizacijos prisijungė 2015 m., kai užėmė LASF projektų vadovo pareigas.

Girdauskas LASF vairą perėmė 2019 m. kovo pabaigoje.


2019 m. Lietuvos automobilių pravažumo sporto čempionato I etapas ir Rainforest Challenge Lithuania

2019m. gegužės 23-26 dienomis, Vilniuje įvyks 2019 m. Lietuvos automobilių pravažumo sporto čempionato I etapas ir Rainforest Challenge Lithuania varžybos.

 

Varžybų dokumentai: 

RAINFOREST CHALLENGE LITHUANIA Papildomi nuostatai

 

Organizatorius: VšĮ „Legendų klubas“, tel. +37067957004, el. paštas: shemis@inbox.lt 

Internetinis puslapis: https://rfc.lt/renginiai/ 

 


Pirmą kartą: Lietuvos mini ralio čempionato etapas – ant žvyro greičio ruožų.

Gandai apie tai, kad antras 2019m. Lietuvos Mini ralio čempionato etapas bus kitoks ir kažkuo ypatingas netilo jau nuo žiemos. Varžybų organizatorių, komandos „Marimotors racing” atstovai nuo atsakymų ilgą laiką išsisukinėjo, tačiau šiandien pranešė oficialiai: anksčiau „Rally Alytus” vadintos tradicinės varžybos pavadinimą keičia į „Gravel fest rally 2019” ir jos vyks ant atvirų žvyrinių greičio ruožų Punios miestelyje ir jo apylinkėse.  

Kas laukia ir ką suplanavo organizatoriai – kalbamės su „Marimotors racing” komandos vadovu Tadu Zdanavičiumi bei klubo viešųjų ryšių atstovu Ronaldu Rutkausku.

Tadai, nuo senų laikų Mini ralį daugelis pažįsta kaip lenktynes ant asfalto su įvairiomis slalomo figūromis, baudomis už nuvertsas gaireles ir pan. Kada ir kaip šovė mintis tai pakeisti ir Mini ralį maksimaliai priartinti prie tikro, klasikinio ralio sampratos?

T.Z.: Mintis jog atėjo laikas kažką keisti, klube kilo dar pernai rudenį kai užbaigėme sezoną. Važiavome automobiliu su kolega Ronaldu Rutkausku ir kalbėjome apie tai, kad, gal būt, įdomu būtų į Alytaus apylinkes sugrąžinti klasikinį ralį. Abu pripažinome, jog kalbėti apie aukščiausio kalibro lenktynes mums kiek ankstoka, tačiau tuoj pat abiems šovė ta pati mintis: juk Mini ralio čempionato taisyklės lenktyniauti ant žvyro nedraudžia!  Mums užteko tik susižvalgyti ir bendrą sprendimą priėmėm akimirksniu. Dar prieš gerą pusmetį žinojome, kad tradicinis mūsų klubo organizuojamas etapas vyks ant žvyro ruožų be jokių kūgelių ir painių schemų. Kaip ir kas met Lietuvos automobilių sporto federacijai teikėme paraišką antram Mini ralio čempionatui organizuoti ir ją teikėme su mintimi apie tikrą klasikinį ralį.

Papasakokite plačiau apie greičio ruožus. Koks jų kilometražas, kokia tvarka ir iššūkiai laukia sportininkų?

T.Z.: Greičio ruožai ralyje bus trys, važiuojami po 2 kartus. Bendras GR kilometražas bus virš 17 kilometrų, to Mini raliui tikrai pakanka (ir netgi viršija čempionato reglamente numatytą minimalų kilometražo normatyvą). Ryte, po dokumentų pildymo, ekipažai pajudės iš Alytaus į Punią ir ten lauks įdomioji dalis – teks užsirašyti kelio stenogramas, kas daugeliui pradedančiųjų taps tikru iššūkiu. „Gravel fest rally 2019” startuos vidurdienį tiesiai iš Punios miestelio centro. Įveikę 3 GR sportininkai rinksis servise, o po jo – vėl kartos tuos pačius 3 greičio ruožus. Pirmą kartą juos pravažiavome dar ankstyvą pavasarį per polaidžio pliurzę, po kelių savaičių trasą įvertino bei savo pastabas išsakė LASF „Saugaus varžybų organizavimo” komiteto atstovas Arturas Gailius.  

R.R.: Alytaus rajonas gan didelis, tačiau Punią pasirinkome neatsitiktinai. Patys žinojome keletą gražiai „susuktų” keliukų, mums labai padėjo ir čia gyvenantis, raliu daug metų sergantis bičiulis Aleksandras. Jo dėka sudarėme įdomų maršrutą, kurį (kaip ir visą ralio idėją) nedvejodamas palaimino Punios seniūnas Gintautas Laukaitis. Kabinetuose dažniausiai tenka ilgai aiškinti ko atėjai, kas yra ralis, ko tau reikia, o čia bendrą kalbą radome labai greitai. Po kelių mūsų pirmo susitikimo minučių seniūnas atvertė smulkų vietos keliukų žemėlapį ir pats įsitraukė į maršruto ir ruožų paiešką. Punioje pajutome stiprų palaikymą ir geranoriškumą.

T.Z.: Kalbant apie iššūkius – svarbiausi bus keli. Nors ir atkris kūgeliai, slalomo figūros ir pan., tačiau teks labai pasaugoti automobilius. Techniškai tvarkingą automobilį išlaikyti sveiką iki finišo važiuojant asfaltu – yra kur kas paprasčiau nei važiuojant žvyru. Taip pat negalima užmiršti, kad sportinės padangos C lygos lenktynėse yra draudžiamos, tad reikės gerai pagalvoti ne tik apie padangų pasirinkimą, bet taip pat ir apie jų išsaugojimą. Prakirsta padanga ralyje – tai žanro klasika, kuri gali kainuoti labai daug: prizinę poziciją ar pasivažinėjimą grioviu.   

R.R.: Kiekvieno mūsų organizuojamo Mini ralio etapo metu esu tas blogietis, kuris nori maksimaliai sumažinti kūgelių skaičių, kažkaip „išgyvendinti” visokias baudas kurios tinka slalomui, street race, bet ne raliui (nuverstas kūgelis, pračiuožta „Bazė”, schemos nevykdymas ir pan.) Ralyje man jos atrodo nelogiškai, nors puikiai suprantu, kad aikštelėse ir gatvėse be to apsieiti sunku. Tai ką ruošiame šiemet – „išjungs” panašias baudas (jos taip pat apkrauna sekretoriatą, palieka daug vietos sportiniams ginčams), bet, kaip minėjo Tadas – medalis turi dvi puses. Jei galvos neskaudės dėl nuverstos „fyškės”, tai ją turėtų įsiskausti galvojant apie stenogramą. Profesionalai jos užrašymo „šlifavimui” atiduoda metų metus, tad ką kalbėti apie daugelį mėgėjų, kuriems tai bus pirmas kartas.   

Akivaizdu, kad startuoti ir sėkmingai finišuoti ralyje be geros stenogramos yra neįmanoma. Nors dauguma mėgėjų žino kas tai yra, tačiau kai pribręs laikas užsirašyti visus greičio ruožų vingius klausimų gali kilti daugiau nei atsakymų. Ar nebijote, kad automobiliai pradės „arti” visus griovius iš eilės?

T.Z.: Varžybas kaimyninėse šalyse, kuriose mėgėjai traukiami į profesionalias trasas, stebime nevienerius metus. Formatų tekę matyti įvarių, tačiau visose panašiose lenktynėse pradedantiesiems talkina kokios nors autosporto žvaigždės. Kartu startuoja, teikia pastabas, moko vienų ar kitų gudrybių. Organizuodami „Gravel fest rally 2019” iškart galvojome apie jo dalyvių saugumą, tad pagalbos kreipėmės į klasikinio ralio meistrus. Prisidėti prie mūsų idėjos pakvietėme Vytautą Švedą ir ilgametį jo šturmaną Žilviną Sakalauską. Užteko vieno skambučio ir vos po kelių savaičių, kai turėjome tikslią ruožų schemą, Vytautas su Žilvinu atvyko į Punią. Ekipažas užrašė bei kelis kartus patikrino stenogramą, kuri dalyviams galės būti kaip pagrindiniu, arba pagalbiniu dokumentu varžybose. Kokios garsaus ekipažo mintys buvo pravažiavus „Gravel fest rally 2019” ruožus – sužinosite komandos filmuke.

Ronaldai, minėjai, jog čia garsaus ralio ekipažo pasirodymas dar nesibaigė. Kas toliau?

R.R.:  Vytautas Švedas pats puikiai žino, kiek laiko ir darbo prireikė, kol jo stenograma tapo tokia, kokia yra šiandien. Mus maloniai nustebino paties Vytauto išsakyta mintis surengti seminarą apie stenogramos užrašymo ir skaitymo pagrindus. Ko gero nufilmuosime vieną GR, ir pamažu, su Vytauto komentaru „pravažiuosime” jį virtualiai, analizuodami kodėl čia užrašyta taip ir ne kitaip, kodėl čia reikia skaityti iškart du posūkius iš eilės ir pan. Šiuo atveju, tokia edukacinė programa prieš ralį yra tiesiog neįkainojama, todėl visus Mini ralio, ralio sprinto sportininkus kviečiame sudalyvauti Vytauto Švedo ir Žilvino Sakalausko paskaitoje. Kur ir kada seminaras turėtų įvykti – paskelbsime socialinėje erdvėje. Seminaras bus nemokamas, tad praleisti progą paklausyti pripažintų ralio meistrų – būtų tikras nusikaltimas.     

Antras Lietuvos Mini ralio čempionato etapas „Gravel fest rally 2019” startuos Punioje, Liepos 6 dieną. Sekite naujienas organizatoriaus profilyje Facebooke bei interneto svetainėje.

Informacija ir nuotraukos Ronaldo Rutkausko


Į viršų ↑