Praleidus didžiąją 2020 metų sezoną nežinioje ir be norėto užtikrintumo, Lietuvos automobilių sporto federacija (LASF) ir ralio komitetas sportininkams siūlo ne tik lengvų pokyčių, bet ir realiai apibrėžtą ir labai patrauklų prizinį fondą, kurio Lietuvos ralio istorijos metrikuose nepavyktų rasti.
Ralio dalyviams – 13500 eurų
Kaip teigia Lietuvos automobilių sporto federacijos atstovai, ralio disciplinos dalyvių laukia solidi suma, leidžianti išmėgti jėgas tarptautinėse varžybose. Į 13500 eurų prizinį fondą pretenduos visi „Atlantis Games 2WD Rally Challenge” dalyviai. Šiose tarpusavio varžytuvėse gali dalyvauti visi Lietuvos automobilių ralio čempionato (LARČ) sportininkai, kurių automobiliai atitinka „LARČ 4”, „LARČ 7”, „LARČ 8” įskaitų reikalavimus. Kalbant paprasčiau, tai – viena ašimi varomi bolidai, kurių variklių darbinis tūris neviršija 2000 cm3.
Nors ralio disciplinoje varžosi ekipažai, kuriuos sudaro pirmas ir antras vairuotojai, šioje kovoje dėl prizinio fondo visų ralio čempionato etapų metu renkami taškai keliaus tik į pirmųjų vairuotojų sąskaitą. Taip pat, LASF ralio komiteto Tomo Žemaičio teigimu, dalyviams amžiaus cenzas netaikomas, tačiau nors Lietuvos automobilių ralio čempionas ir laikomas atviru, 13500 eurų prizinį fondą gali laimėti tik Lietuvos Respublikos pilietybę turintis sportininkas. Tiesa, tam yra labai stipri ir konkreti priežastis.
Minėtą biudžetą sudaro 10 000 eurų, kuriuos skiria įmonės „Atlantis Games“ vadovas, jaunasis Lietuvos ralistas Vladas Jurkevičius ir 3500 eurų, kurie keliauja iš LASF ralio 2021 metų padangų partnerio „Pirelli“ skiriamų lėšų.
„Kodėl skiriu lėšų šiam prizui? Mintis iš tikrųjų kilo žiūrint į Estiją, sekant jų pavyzdžiu, kur verslas stipriai remia jaunus ralistus. Pagalvojau, kad ir Lietuvoje reiktų skatinti verslo sektorių prisidėti prie ralio disciplinos ir automobilių sporto populiarinimo, o geriausia tai daryti savo pavyzdžiu. Tai pagrindinė priemonė, leidžianti augti. Noras prisidėti kilo iš geranoriškų paskatų. Aišku, ši „Atlantis Games 2WD Rally Challenge” taurė nėra skirta apibrėžtai amžiaus grupei ir nėra taikomos jokios amžiaus ribos dalyviams, tačiau ji vis tiek orientuota į jaunus, ralyje pradedančius važiuoti žmones. „R2” tipo automobiliai yra labai tinkami išmokti teisingai važiuoti. Priekine ašimi varoma technika – labai gera ralio mokykla, prieš sėdant į galingiausius, abiem ašimis varomus automobilius. Pats ilgai važiavau priekine ašimi varomu automobiliu ir dabar pradedu važiuoti su „4WD” tipo bolidu. Matau didžiulę naudą to, kad iš pradžių išmokau važiuoti su priekiu varomu automobiliu, dėl to keturiais ratais varomu automobiliu pavyksta važiuoti gerokai tiksliau ir greičiau. Šia stipendija noriu jauniems ralistams sudaryti galimybes sudalyvauti Europos čempionato etape, kur ralio lygis yra gerokai aukštesnis. Iš patirties žinau, kad tai yra geriausia motyvacija treniruotis ir siekti geresnių rezultatų.“ – sakė 10 000 eurų paskyręs Vladas Jurkevičius.
Skeptikams norisi pabrėžti, kad stipendijos – prizinio fondo – suma praktiškai dengia vieno ERC etapą, dalyvaujant „R2” tipo automobiliu, įskaičiuojant automobilio nuomą, padangas, kurą, startinius mokesčius ir kitas susijusias išlaidas.
Bilietas į tarptautines varžybas
Kartu su priziniu fondu, nugalėjęs sportininkas gaus ir konkrečias atsakomybes bei įpareigojimus. Laimėtos lėšos galės būti panaudojamos tik dalyvavimui pasirinktame ERC („European Rally Championship“) etape 2022 metais arba „FIA Motorsport Games“ žaidynėse dar 2021 metų sezono pabaigoje. Tiek vienose, tiek kitose varžybose biudžetas gali būti panaudotas lenktyniaujant tik „R2” tipo automobiliu.
„FIA Motorsport Games“ – automobilių sporto pasaulinės žaidynės startavo dar praeitais metais: jose Lietuva turėjo ir savo deleguotus atstovus. 2021 metais pasaulinės automobilių sporto žaidynės planuojamos Prancūzijoje, „Paul Ricard“ sporto komplekse ir Marselio apylinkėse. Tiesa, šioje trasoje žaidynės jau buvo numatytos ir šiais metais, bet pandemijos akivaizdoje pasaulinis renginys ne tik persikėlė į kitų metų spalio 22-24, bet išaugo labiau, nei buvo planuota šiam sezonui. 6 jau buvusias kategorijas kitąmet papildo 12 naujų disciplinų, tarp kurių – net keturios orientuotos į ralio dalyvius: „Rally2”, Rally4”, Historic Rally“ ir „Historic Regularity Rally“.
„Atlantis Games 2WD Rally Challenge” nugalėtojas „FIA Motorsport Games“ žaidynėse turėtų dalyvauti „Rally 4” grupėje. Šioje klasėje varžomasi „R2” tipo bolidais, o laimėtas prizinis fondas gali būti skiriamas automobilio nuomai ir kitoms varžybų išlaidoms.
Ralio kalendorius ir „Pirelli“ dovanos
„Atlantis Games 2WD Rally Challenge” dalyviai taškus rinks šešių čempionato įskaitinių etapų metu, o atskirai registruotis į šias prizinio fondo siekimo kovas nereikia: LASF į taškų suvestinę įtrauks visus lietuvaičius, kurių technika atitiks keliamus reikalavimus.
2021 metais sezonas prasidės vėliau, nei įprasta: pirmasis etapas vyks gegužės 21-22 dienomis Utenoje („Rally Utena“), antrasis etapas – birželio 04-05 dienomis „Rally Žemaitija“ metu, trečiasis – liepos 9-10 dienomis („Rally Viekšniai“), ketvirtasis – jau visų laukiamas ir mėgstamas „Samsonas Rally Rokiškis“, vyksiantis rugpjūčio 06-07 dienomis. 2021 metų sezono pabaigai – tradiciškai rugsėjo pradžioje (rugsėjo 10-11 dienomis) įvyks „Kuusamet Group Rally Elektrėnai“ ir į spalio pirmąjį savaitgalį iš vasaros persikėlęs „Around 7 Lakes Rally Zarasai”.
Be solidžios 13500 eurų sumos, suteikiančios bilietą išmėginti jėgas kartu su kitais pasaulio profesionalais, ralio padangos tiekėjas „Pirelli“ įsteigė dar vieną prizą čempionato „LARČ 9” įskaitos dalyviams. Pastarieji tarpusavyje pasidalins dar 3000 eurų, iš kurių 500 eurų bus skiriami trečiąją vietą iškovojusiam ekipažui, 1000 eurų – antros vietos nugalėtojui ir 1500 eur – pirmąją vietą iškovojusiai komandai.