Kova su dopingu

Tarptautinės automobilių sporto federacijos (FIA) Sporto kodekso priede„A“ yra pagal Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) kodeksą paruoštos – FIA antidopingo taisyklės. LASF būdama FIA narė, Lietuvoje atsakinga už FIA antidopingo taisyklėse numatytų priemonių įgyvendinimą.

Čia pateikiamas Pasaulinio antidopingo kodekso tarptautinio standarto draudžiamasis sąrašas, įsigaliojantis nuo 2021 m. sausio 1 d. 

FIA anti-dopingo reglamentas

Dopingas ir automobilių sportas

Kiekvienas LASF sportininkas išsiimdamas licenciją savo parašu patvirtina, kad žino apie draudimą naudoti draudžiamus preparatus. Tai liečia visus sportininko licenciją turinčius vairuotojus – nuo aukščiausio lygio iki mėgėjų.

Paprastai kalbant: dopingas ir automobilių sportas nesuderinami!

Kalbant apie būdingus mūsų sporto pavojus ir fiziologinius poreikius, dopingo vartojimas yra ne tik nusikaltimas, bet ir kvailystė, nes dopingas automobilių sporte neduoda jokios naudos:

  • „Hormonai“ (kortizonas ir kortizono derivatai, vyriški hormonai, augimo hormonai ir t.t.) skatinantys raumenų veiklą, gali „padėti“ krepšinyje ar svorių kilnojime, tačiau automobilių sporte iš šių produktų jokios naudos.
  • EPO, išgarsėjęs Tour de France, padidina raudonųjų kraujo kūnelių kiekį kraujyje ir leidžia anaerobiniame sporte (dviračių sporte, ilgų distancijų bėgime ir t.t.) pagerinti savo rezultatus. Automobilių sporte „fiziologinis variklis“ veikia labai skirtingame jėgos lygyje, taigi tokių produktų vartojimas yra beprasmis. Be to EPO sukelia kraujagyslių problemas, ypač sėdint ilgą laiko tarpą.
  • „Vaistai nuo infarkto“ (naudojami gydant širdies problemas ir aukštą kraujo spaudimą) sulėtina širdies ritmą. Kadangi puikiai žinoma, kad mūsų sporte širdies ritmas žymiai pakyla, buvo atlikti bandymai palyginant lenktynių laikus su ir be vaistų nuo infarkto – jokių pakitimų. Avarijos metu esant kūno sužalojimui, vaistai nuo infarkto gali sukelti rimtą ir kartais mirtiną traumą.
  • Tam tikri vaistai nuo astmos (kaip Ventolin) galbūt padeda pagerinti kvėpavimą, ypatingai ilgų distancijų sporte. Automobilių sporte nesitikėkite jokio skirtumo.
  • „Anti-miego“ preparatai (amfetaminas ir panašūs produktai), ne paslaptis, buvo naudojami maratono raliuose, kurie tęsėsi dieną ir naktį. Tačiau tokios varžybos jau nebeegzistuoja. Tad ir tokie produktai jau nebereikalingi. Jeigu jūs pavargęs, vartokite leistinus „budinančius“ produktus (energetinius gėrimus) – jų gausybė!
  • Alkoholis ir narkotinės medžiagos (kad ir kanapė) naudojami dažniausiai „šiaip sau juokais“. Automobilių sporte jie įeina į draudžiamų preparatų sąrašą, nes jų savikontrolės šalinimo poveikis verčia žmones neįprastai ir kartais kvailai rizikuoti. Tokių medžiagų vartojimas ne tik stato į pavojų pačius sportininkus, bet ir kiekvieną esantį šalia, pavyzdžiui – teisėjus ir žiūrovus.

Ką daryti, jeigu reikia vartoti vaistus?

Nevartokite vaistų, kurių neišrašė gydytojas. Jeigu turite sveikatos problemų konsultuokitės su kompetentingu gydytoju.
Savo gydytojui ar vaistininkui pasakykite, kad esate sportininkas. Jie turi išsamų sąrašą tų medžiagų, kurių jums neleidžiama vartoti. Pirkdami vaistus be recepto, atidžiai perskaitykite informacinį lapelį viduje, kuris informuos jus, ar vaistuose yra draudžiamų medžiagų.

Taip pat raginame pasitikrinti „Medikamentų paieškoje“ ar jūsų vartojami vaistai neturi draudžiamų medžiagų.

Ką daryti, jei gydymuisi reikia vartoti draudžiamas medžiagas?

Jeigu nėra kito alternatyvaus gydymo būdo, kai kuriais išskirtiniais atvejais leidžiama vartoti tam tikras draudžiamas medžiagas. Tokiu atveju kreipkitės į LASF ir turėsite su savo daktaru užpildyti Išimties terapiniam vartojimui prašymą.

Prašymas turi būti pateiktas prieš varžybas. Jeigu nesilaikysite šių taisyklių, nors ir veiksite su geriausiomis intencijomis, o jūsų testas bus teigiamas, jus susilauksite griežtų sankcijų.

Dopingo testas

Dopingo testas gali būti atliekamas bet kurių varžybų metu ar net po varžybų, LASF, Lietuvos antidopingo asociacijos ar FIA iniciatyva.
Jei jūs esate pasirinktas patikrinimui, jums viską paaiškins ir informaciją suteiks kontrolę atliekantis pareigūnas, kuris jus lydės kol atvyksite į dopingo patikrinimo punktą.

Visiems, kurie atsisakys atlikti dopingo testą bus taikomi drausminiai veiksmai.

Dopingo kontrolės procesas

Atlikti dopingo kontrolę galite būti pasirinktas bet kuriuo metu ir nesvarbu kurioje vietoje jus būtumėte.

Plačiau apie tai kaip atliekama dopingo tikrinimo procedūra galite atrasti – www.antidopingas.lt

LASF ir FIA Drausminės procedūros

Jei mėginyje randama uždraustų medžiagų, jums bus taikomos FIA reglamentuose nurodytos nuobaudos (diskvalifikacija, titulų atėmimas ir t.t.).

Apibendrinimas

  • Sportininkas vartojantis dopingą sukčiauja.
  • Automobilių sporte dopingas ne tik neturi jokios prasmės, bet ir kelia grėsmę vaistų vartotojui ir kitiems.
  • Plačiau apie dopingą, kovą su juo ir tikrinimo procedūras galite sužinoti – www.antidopingas.lt

Raginame elgtis atsakingai dėl savo paties interesų ir dėl savo kolegų bei viso automobilių sporto prestižo.

Tinkamas, reguliarius treniravimasis ir sveikas gyvenimo būdas – kelias pergalės link.

Kontaktai


Į viršų ↑