Tarptautinėje automobilių federacijoje dirbanti lietuvė – FIA prezidento Jean Todt patarėja

Aleksandra Golovliova – Tarptautinėje automobilių federacijoje (FIA) dirbanti lietuvė, užimanti FIA prezidento Jean Todt patarėjos kelių saugumo klausimais, poziciją. Moteris teigia, kad automobilių sportas niekada nebuvo sąmoningai siektas karjeros kelias, bet ji be galo džiaugiasi tinkamai susiklosčiusiomis aplinkybėmis, kurių dėka šiandien dirba įdomų ir įkvepiantį darbą. Kaip pati teigia, didžiausias jos darbo privalumas – galimybė kasdien bendrauti su įdomiais ir įspūdingais žmonėmis bei stebėti, kaip iš vidaus vyksta pasiruošimas didžiausiems autosporto renginiams. Aleksandra sutiko prisidėti prie LASF iniciatyvos, kuria siekiama supažindinti visuomenę su Lietuvos moterimis, dirbančiomis autosporto srityje.

Kaip susidomėjote automobilių sportu?

Aš nuo pat vaikystės domėjausi įvairiomis sporto šakomis, bet automobilių sportas tikrai nebuvo prioritetas. Vaikystėje tarp bendraamžių autosportas atrodė kažkas tolimo ir tikrai jau ne moteriško. Net ir mokykloje tik berniukai buvo raginami išbandyti kartingus, slalomą ir kitokias lenktynes.

Automobilių sportu pradėjau domėtis kiek vėliau, jau besimokydama universitete, kai draugai mane įtraukė į „Formulės 1“ lenktynių peržiūras. Prasidėjus lenktynių sezonui, kas antrą savaitgalį rinkdavomės pas vieną iš draugų ir žiūrėdavome kvalifikacines ir pagrindines lenktynes. Gavosi taip, kad susidomėjus vienomis lenktynėmis, pradėjau domėtis ir kitomis automobilių sporto sritimis.

Papasakokite, kaip klostėsi Jūsų karjera autosporte?

Prieš pradedant dirbti Tarptautinėje automobilių federacijoje studijavau politiką ir tarptautinius santykius, todėl automobilių sportas tikrai neatrodė natūraliu karjeros keliu. Bet visgi, nors neplanavau, pradėjau dirbti autosporto srityje ir nei trupučio to nesigailiu. Baigusi universitetą ieškojau darbo tarptautinėje organizacijoje, kuri glaudžiai dirbtų su Jungtinių Tautų Organizacija, Europos Sąjunga ir šalių vyriausybėmis tarptautinio bendradarbiavimo klausimais. FIA atitiko visus šiuos reikalavimus ir davė galimybę panaudoti savo žinias ir įgūdžius, tarp jų – galimybę bendrauti keliomis kalbomis, o tai mane labai sudomino.  Pradėjusi dirbti FIA ir išbandžius kelias skirtingas pozicijas supratau, kad man labiausiai patinka dirbti su automobilių sportu, pritaikant turimas komunikacijos ir politikos žinias.

Šiuo metu dirbate Tarptautinėje automobilių federacijoje. Kokios Jūsų pareigybės?

Šiuo metu esu Tarptautinės automobilių federacijos prezidento, kuris taip pat yra Jungtinių Tautų specialusis pasiuntinys, Jean Todt, patarėja kelių saugumo klausimais. Esu atsakinga už saugumo iniciatyvas tiek automobilių sporto varžybose, tiek miesto keliuose.

Kokius įdomiausius savo darbo aspektus galėtumėte išskirti?

Manyčiau, kad pats įdomiausias aspektas – galimybė pamatyti automobilių sportą iš vidaus. Man labai pasisekė, kad galiu pažvelgti į tai, kaip iš tikrųjų veikia įspūdingiausi renginiai, kuriuos kiti stebi tik per televizoriaus ekraną. Tam, kad kiekvienos lenktynės praeitų sklandžiai, šimtai specialistų turi nepriekaištingai atlikti savo darbą: inžinieriai, mechanikai, apsauga, gydytojai ir visi kiti personalo nariai. Kiekvienas atlieka svarbų vaidmenį.

Taip pat šis darbas man suteikia galimybę susipažinti su daugybe įkvepiančių žmonių iš viso pasaulio, kurie yra labai skirtingi. Vieną dieną galiu susitikti su šalies ministru, kitą – su Olimpinių žaidynių aukso medalio laimėtoju, o trečią –  su dvylikamečiu kartingų čempionu. Ir visi jie savaip unikalūs, įkvepiantys ir motyvuojantys.

Kaip atrodo įprasta Jūsų darbo diena?

Dažnai diena praeina tiesiog sėdint prie stalo ir dirbant su naujais saugumo reglamentais ar kelių saugumo kampanijomis. Nuo pirmųjų variklinių automobilių dienų, lenktynių ir kelių transporto priemonių tobulinimas eina greta. Konkurencijos paskatintos naujovės taip pat yra įgyvendinamos kasdieniniame transporto priemonių naudojime. Tai darome ne tik tokiose srityse kaip variklio dizainas, pavarų dėžės technologijos ir padangų kūrimas, bet ir pagrindinėse saugumo priemonėse. Nors dažnai lenktynėse kalbama apie greitį ir ištvermę, bet traumų prevencija ir taisyklių laikymasis yra ne mažiau svarbūs. Todėl savo darbe nagrinėju naujausias saugumo technologijas, kurios yra jau išbandytos automobilių sporte ir padeda tobulinti kelių saugumą.

Taip pat kasdien dirbu su FIA nariais – automobilių sporto ir automobilininkų sąjungomis visame pasaulyje. Kartu įgyvendiname kelių eismo saugumo kampanijas. Šiuo metu Lietuvoje galima pastebėti vieną iš FIA iniciatyvų – #3500LIVES saugumo kampaniją, kuria siekiama atkreipti dėmesį į tai, jog apie 3500 žmonių kasdien žūsta keliuose tik todėl, kad nesilaiko elementarių saugumo taisyklių. Iniciatyvos ambasadoriais tapo visame pasaulyje gerai žinomi žmonės, tokie kaip: Rafael Nadal, Antoine Greizmann ar Michael Fassbender.

Kaip vertinate moterų įsitraukimą į automobilių sportą? Ar moterų dalyvių skaičius varžybose didėja, ar mažėja ir kas tai lemia?

Šiuo metu vis daugiau merginų pačios siekia įrodyti, jog automobilių sportas nėra skirtas tik vyriškosios lyties atstovams. Merginos įvairių autosporto šakų lenktynėse šiandien kelia rimtą konkurenciją vaikinams. FIA siekia palaikyti moteris ir paskatinti jas be jokios baimės išbandyti save autosporte ir įvairiose šios sporto šakos pozicijose. Federacija nuolat palaiko skirtingas kampanijas, kuriose kviečia mergaites išbandyti kartingus, finansuoja iniciatyvą, kurios metu merginos atlieka kelių savaičių ralio automobilių vairavimo mokymus ir pan. Taip pat, pačioje FIA 44 % darbuotojų yra moterys.

Visuomenėje  vyraudavo stereotipas, kad automobilių sportas – vyriškas užsiėmimas. Kaip manote, ar jis jau išnyko?

Lytis neturėtų trukdyti domėtis autosportu. Tiesa, kad vyrai yra fiziškai stipresni nei moterys, tačiau automobilių sportas yra viena iš nedaugelio sporto šakų, kur šis pranašumas visai negalioja. Manau, kad per pastarąjį dešimtmetį žmonių požiūris apie skirtingų lyčių dalyvavimą autosporte labai pasikeitė į teigiamą pusę.

Čempiono titulas nepriklauso nuo to, ar esi vyras, ar moteris. Tai priklauso nuo čempiono savybių, tokių kaip ryžtas, drąsa, atsparumas ir nuoseklumas. Tam, kad taptum čempionu, reikia įdėti labai daug darbo, nes lenktynininkas yra kur kas daugiau, nei tik žmogus, greitai lekiantis trasa. Jis turi nuolat logiškai mąstyti, stebėti, įvertinti kiekvieną situaciją ir pan. Vairuotojas turi labai sunkiai treniruotis tam, kad pasiektų tinkamą fizinę formą, o merginoms tai dar sunkiau, nes jos turi 30 % mažiau liesų raumenų. Žinoma, visada pasiruošęs turi būti ne tik kūnas, bet ir protas.

Ką patartumėte moterims, besidominčioms galimybe prisidėti prie automobilių sporto?

Šiais metais, Tarptautinės moterų dienos proga, FIA pradėjo naują iniciatyvą „Girls on track“, skatinančią jaunų moterų įsitraukimą į automobilių sportą. Programa skirta merginoms nuo 13 iki 18 metų. Norima supažindinti jaunas mergaites su įvairiomis autosporto šakomis, sudominti jas ir pakviesti sudalyvauti.

Manau, kad šiuo metu moterims atsiveria vis daugiau ir daugiau galimybių. Automobilių sporte visada reikalingi vairuotojai, inžinieriai, teisėjai ir pan., o moterys turi visus reikiamus duomenis užimti tokias pozicijas, jei tik pačios to nori. Tad, linkėčiau moterims pasidomėti apie galimybes savo šalyje ir be jokių abejonių jas išbandyti!

Kaip galėtumėte apibūdinti domėjimosi autosportu lygį Lietuvoje ir pasaulyje?

Apsilankius bet kokiose autosporto šakos varžybose, jose galima pastebėti labai daug skirtingų žmonių, kurie domisi lenktynėmis, aistringai palaiko savo favoritus ir sukuria nuostabią atmosferą, tad manau, jog autosportas tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje tikrai populiari sporto šaka.

Norint dar labiau paskatinti žmones domėtis autosportu, nuolat reikia ieškoti kažko įdomaus. Pavyzdžiui, siekiant paskatinti šeimas lankytis lenktynėse, buvo sukurtas visiškai naujas čempionatas – Formulė E, kur lenktyninės mašinos su elektriniais varikliais gali įsibėgėti iki 248 km/val. Jos vyksta pačiame miesto centre, todėl suteikia galimybę pamatyti įprastas gatves visiškai kitokiu kampu. Reikia tikėtis, kad panašaus tipo renginių daugės ir Lietuvoje, taip pamažu patraukiant vis daugiau ir daugiau žmonių dėmesio.


Į viršų ↑
loading